24. júna. Deň daňovej slobody roka 2020!

Dňom daňovej slobody sa rozumie pomyselný míľnik v kalendárnom roku. Ten delí rok na časť, kedy zarábate na štát a pokrytie jeho rozpočtu. Práve dňom daňovo slobody sa ale všetko mení. Prestávate zarábať pre štát a začínate zarábať sami pre seba. Portál dendanovesvobody.cz vyhlasuje Deň daňovej slobody už 20 rokov. A to preto, aby šíril povedomie o ekonomickej a daňovej záťaži štátu.

V tomto roku vychádza tento deň práve na dnešok. Teda na 24. 6. 2020. Celých 175 dní v roku sme tak pracovali len pre štát. Aby sme pokryli jeho náklady na chod verejných inštitúcií a pod. Dane totiž tvorí základnú a jednu z najväčšej príjmových položiek štátneho rozpočtu. Počas dvadsiatich rokov merania je rok 2020 najhorším. Dokonca prekonal aj rok 2010 negatívne ovplyvnený svetovou finančnou krízou. Vtedy sme na štát pracovali 168 dní. V roku 2020 sme si na deň daňovej slobody museli počkať ešte o týždeň dlhšie.

Oproti predchádzajúcim niekoľkými letom sme si tento rok pohoršili približne o mesiac. Najlepšie potom za posledných 20 rokov dopadol rok 2018, kedy bol deň daňovej slobody už 22. 5. a v prospech štátu sa pracovalo len 142 dní. Potom skončilo virtuálne stopercentnú zdanenia a začali sme pracovať sami na seba. Za tohtoročným rapídnom zhoršení stojí bezpochyby Koronavirové krízy. Tá stáť a vládu prinútila k zvýšeniu výdavkov v snahe zachrániť ekonomiku a jej hlavné pilier. Teda podnikateľov a živnostníkov. Tým sa pochopiteľne zdvihli náklady a posunul sa aj deň daňovej slobody.

Viac informácií ohľadom daňových a legislatívnych povinností e-shopov sa dočítate v našom článku z akadémie pre začínajúcich online podnikateľov tu.

Deň daňovej slobody a počet dní práce na štát od roku 2010

Zdroj: dendanovesvobody.cz

Podľa ekonómov a odborníkov Liberálneho inštitúty stojí za posunom nie príliš ideálne počínanie vlády v krízovom období. Detaily nájdete priamo v článku.

Prejsť na článok Deň daňovej slobody 2020

Ďalší článok
Ako mení COVID-19 nákupné trendy?