Má v dnešnej dobe zmysel tvoriť e-shop lacno / zadarmo?
Ako každý správny podnikateľ chcete minimalizovať náklady. Dvojnásobne to platí na začiatku podnikania, kedy internetový obchod novo rozbiehate. Je pre vás ale lacný e-shop systém alebo e-shop zdarma správnou voľbou? A budete mať e-shop naozaj zadarmo?
Pokračujte v čítaní a zistíte, či si e-shop zadarmo zaslúži šancu.
Čo je to e-shop zdarma?
Ide o systém pre prevádzkovanie internetového obchodu, ktorý máte možnosť spustiť úplne zadarmo bez vstupných nákladov, ak do nich nebudete zahŕňať váš čas. Dôležité je však slovo "spustiť". E-shop skutočne takto iba odštartujete. Nepočítajte s tým, že sa časom neobjaví výdavky. Bezplatná riešenia majú nezriedka podobu testovacích verzií, vďaka ktorým máte možnosť otestovať si jednotlivé funkcie.
Rovnako ako u niektorých trial programov, tak aj tu môžete naraziť na to, že po uplynutí určitej doby (prípadne dosiahnutie nejakého limitu) budete musieť za ďalšie používanie zaplatiť, prípadne vám zostane funkčne obmedzená verzia. E-shop zadarmo je často prvá a najjednoduchšia voľba, ako s online podnikaním začať. Vo väčšine prípadov pôjde ale len o prechodné riešenie. Časom totiž aj ako menej náročný používateľ e-shop zdarma prerastiete. A to nemusíte mať ani žiadne prehnané nároky.
Výhody e-shopu zadarmo
- Nízka cena
- Úspora času
- Vyladený systém
Nevýhody e-shopu zadarmo
- Veľmi obmedzené funkcie
- Obmedzený počet produktov
- Minimálne zákaznícka a technická podpora
Správne sa pýtate, pre koho a či vôbec pre niekoho môže byť e-shop zdarma tým správnym riešením. Ako sme si povedali už skôr, pre väčšinu e-shoperov je to maximálne prechodné riešenie. Nájdu sa ale pochopiteľne aj výnimky z radov jednoproduktových obchodov a menších projektov.
Kedy môže byť e-shop zdarma dlhodobo vhodný?
- Predávate jeden alebo pár produktov
- Potrebujete len najzákladnejšie funkcie
- Nemáte potrebu rastu
Ak chcete využívať potenciál systému naplno, nemá zmysel o e-shopu zadarmo uvažovať. Platený prenájom vám poskytne dôležité funkcie navyše. Budete mať k dispozícii rôzne napojenie (dopravcovia, platobné brány, účtovné a iné systémy). Viac o výhodách a nevýhodách prenájmu sa dozviete v predchádzajúcom článku nášho sprievodcu tu.
Čo konkrétne vám bude v e-shopoch zadarmo chýbať?
Chýbajúce funkcie e-shopu zadarmo si dokážeme rozdeliť do niekoľkých základných sekcií, u ktorých si ukážeme, o čo konkrétne budete ochudobnení:
- Produkty - chýba: filtrovanie produktov, súvisiace produkty, porovnanie produktov, hodnotenia a recenzie, varianty produktov, skladový systém, diskusie pri produktoch, import a export produktov
- Marketing e-shopu - chýba: SEO parametre, napojenie na Google Analytics, Facebook apod., zľavy, zľavové karty, vernostný systém, e-mailing
- Napojenie - chýba: napojenie na platobné brány (platby iba prevod, dobierka alebo v hotovosti), tiež na väčšinu dopravcov a účtovné a iné systémy
- Administrácia a ostatné - chýba: viac užívateľov administrácie, viac jazykových mutácií a mien, štatistiky
Ak máte zaujímavú ponuku tovaru, oplatí sa vám do pokročilých funkcií jednoznačne investovať. Je veľká škoda, keď si znižujete predaja iba kvôli tomu, že máte zviazané ruky a zákazníkom e-shopu nedokážete ponúknuť funkcie pre zvýšenie komfortu. Než sa rozhodnete pre e-shop zdarma, určite zvážte všetky pre a proti.
Open source riešenie - získate vďaka nemu e-shop naozaj zadarmo?
Ďalšou možnosťou, ako urobiť e-shop zdarma alebo lacno, sú tzv. open source riešenia. Sú zadarmo, ale len v samotnom počiatku. K dispozícii dostanete fungujúcí zdrojový kód. Ten môžete práve vďaka freeware licencie legálne používať a tiež si ho podľa svojich potrieb upravovať. Všetko to znie skvele. Máte e-shop systém zadarmo a ešte si ho môžete upraviť. Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.
Všetko závisí na vašich schopnostiach a zručnostiach. Do zdrojového kódu je možnosť si doprogramovať v podstate akúkoľvek funkčnosť, napojenie apod. Samozrejme ste schopní nakódovať si tiež grafiku. V čom je teda háčik?
Nie ste programátor ani kodér
Máloktorý podnikateľ je okrem kvalitného obchodníka aj kvalitný programátor, kodér, dizajnér alebo UX špecialista. A tým vidina e-shopu zadarmo končí. Keď nie ste technicky zdatní, alebo sami nemáte dostatok času, budete si musieť programátorov a kóderov zaplatiť. To všetko už samozrejme bude niečo stáť. Dostanú zabrať aj vaše nervy. Nájsť totiž dnes schopného ajťáka alebo grafika nie je len tak. Keď budete mať šťastie, zoženiete za prijateľnú cenu niekoho, kto e-shop zpracuje kvalitne a nebudete na to musieť čakať mesiace. A to isté budete absolvovať zakaždým, keď nastane na e-shope technická porucha alebo keď budete chcieť niečo doprogramovať či novo napojiť. Každá zmena vás bude vždy stáť čas a peniaze.
Výhody open source
- Zdrojový kód zadarmo
- Nie ste obmedzení dodávateľom platformy
Nevýhody open source
- Nutnosť zaplatiť odborníky
- Na spracovanie si počkáte
- Riziko nekvalitného spracovanie
- Opravy a inovácie spoplatnené
Viete programovať a kódovať
V takom prípade ušetríte pravdepodobne hromadu peňazí a e-shop budete mať teoreticky naozaj zadarmo. Všetka príprava ale zaberie čas. A nie málo. A váš čas sú pochopiteľne tiež peniaze. Aj tu platí, že dnes nič nie je zadarmo. Navyše riskujete, že sa viac budete zaoberať technickou stránkou e-shopu miesto predajom a tým, čo z vás robí úspešného podnikateľa.
Výhody vlastného programovania
- Zdrojový kód zadarmo
- Nie ste obmedzení dodávateľom platformy
Nevýhody vlastného programovania
- Časové vyťaženia
Dať e-shopu zadarmo šancu, alebo radšej nie?
Na túto otázku si nakoniec budete musieť odpovedať sami. Zhrnuli sme pre vás ale všetko podstatné, čo vám s rozhodnutím pomôže. Všetko je o prioritách. A čo sa internetových obchodov týka, porekadlo "kto šetrí, má za tri" tak úplne neplatí.