Ako napojiť dodávateľa do Upgates pomocou Xemel

Potrebujete dostať produkty od dodávateľov do vášho Upgates e-shopu? Xemel má pre vás riešenie.

Dátové súbory od všetkých vašich dodávateľov umožňuje Xemel upraviť do formátu podporovaného systémom Upgates. Ide o formát XML a CSV. Výsledný feed s údajmi všetkých dodávateľov potom jednoducho naimportujete do vášho e-shopu. 

Ako to funguje?

Dátové súbory všetkých jednotlivých dodávateľov v Xemel zlúčime do jedného spoločného feedu podľa špecifikácie, ktorú Upgates podporuje. Tento spoločný feed bude obsahovať  informácie od všetkých vašich dodávateľov a bude sa pravidelne aktualizovať. Do vášho e-shopu potom naimportujete jeden súbor, ktorý si bude Upgates pravidelne sťahovať.

Pokiaľ vám časom v portfóliu pribudne ďalší dodávateľ, do jednotného dodávateľského feedu sa v Xemel jednoducho pridá. Alebo sa naopak dodávateľ, ktorého už do e-shopu nechcete importovať, v Xemel jednoducho vypne.“Import cenných produktových údajov do e-shopu je pre váš business úplne zásadný. Nemali by ste preto zabúdať vyťažiť na maximum všetky dostupné zdroje údajov od svojich dodávateľov. Jedine tak zaistíte, že v e-shope budete svojim zákazníkom prezentovať všetky potrebné informácie, ktoré potrebujú na dokončenie nákupu. A keď budete generovať feedy pre reklamné systémy, práca na dobre vykonanom napojení dodávateľov do e-shopu sa vám oplatí tiež v podobe kvalitných inzertných feedov.”

Tomáš Pavelek, CPO Trayto (Xemel, BiddingTools, BiddingManager)

Ako postupovať pre spracovanie dodávateľských feedov do formátu Upgates?

 1. Získajte od dodávateľov všetky relevantné zdroje údajov (niektorí dodávatelia majú viacero zdrojov údajov, posielajú zvlášť napr. skladové údaje, parametre, cenníky...). Údaje môžu byť vo formáte XML, CSV (vrátane Google Sheet) alebo JSON.
 2. Napíšte na info@xemel.cz a priložte všetky dodávateľské feedy.
 3. Dostanete od nás cenovú ponuku a čas realizácie.
 4. Bude potrebná vaša registrácia do Xemel, aby bolo možné feedy napojiť na váš klientsky účet.
 5. Nasleduje spracovanie dodávateľských feedov do formátu podľa špecifikácie Upgates. A následne ďalšie úpravy ako výber produktov, ktoré chcete do Upgates importovať, párovanie kategórií, práca s maržou a prirážkou, “harmonizácia” informácií naprieč niekoľkými dodávateľmi, prepočet mien podľa aktuálneho kurzu a podobne.
 6. URL v Xemel vytvoreného spoločného dodávateľského feedu si jednoducho naimportujete do Upgates.
 7. Ďalšie prípadné úpravy potom môžete v nástroji Xemel vykonávať sami alebo sa vám o feed môže v prípade potreby starať Xemel tím (napr. napojenie ďalšieho dodávateľa).

Podrobnejšie informácie k napojeniu na dodávateľa nájdete tu.

Aký formát feedu zvoliť? 

Najčastejšie sa používa formát Upgates - XML, ktorý môže obsahovať viac informácií a navyše je možné importovať viac jazykových mutácií naraz. Upgates - XML je pomerne štruktúrovaný, pretože je pripravený na viacero jazykov. Na prvý pohľad tak síce môže vyzerať zložito, ale nie je. Či už napojenie dodávateľa robíte vlastnými silami, alebo využívate nejakú službu, ideálne vyžadujte vytvorenie feedu vo formáte Upgates - XML (nie iné formáty, napr. formáty tretích strán). Prečo? Je to totiž najlepší spôsob, ako do e-shopu nahrať maximum produktových informácií a naozaj kvalitné a bohaté produktové údaje. Formát Upgates - XML používa vlastné elementy, ktoré odporúčame využiť na maximum. Zároveň tak máte prípravu pre možné jazykové mutácie e-shopu v budúcnosti. V Xemel máme s vytvorením Upgates XML dlhoročnú prax.

Dodávateľské údaje je možné do Upgates nahrávať tiež vo formáte Upgates - CSV. V nástroji Xemel je možné pracovať s obomi formátmi feedu a ide ich aj akokoľvek editovať. Problém nie je ani prepočet mien napríklad pri predajných cenách produktov (podľa aktuálnych kurzov ČNB alebo individuálneho koeficientu). 

S čím ďalším vám Xemel pomôže?

Xemel je špecialista na feed management. Vďaka Xemel pripravíte kvalitné produktové údaje v XML alebo CSV feedoch pre porovnávače a agregátory produktov, marketplaces, e-shopové riešenia, sociálne siete a ďalšie inzertné systémy. Všetky produktové feedy v Xemel ľahko a rýchlo zeditujete a vytvoríte tak kvalitné feedy, bez ktorých sa úspešná inzercia v dnešnej dobe nezaobíde. Kvalitné feedy s maximom informácií v podobe povinných aj nepovinných údajov zaistia lepšiu spárovanosť produktov, väčšiu vizibilitu na inzertných platformách, zobrazenie pri filtrácii pomocou parametrov, atraktívnejšie ponuky (darčeky, labely, ..) apod., tým pádom aj výkonnejšiu inzerciu.

To všetko bez nutnosti zásahu programátora. Úpravy v nástroji väčšinou zvládne sám eshopár, markeťák, produkťák alebo agentúra, ktorá sa vám o inzertné systémy stará. K dispozícii je vám tiež Xemel tím, ktorý úpravy môže vyriešiť za vás.

Xemel vám pomôže s expanziou. Vytvorí produktové feedy pre zahraničné porovnávače a marketplaces a pomôže s prekladmi feedov. Ďalšie funkcie a služby Xemelu nájdete tu

Chcete sa o napojení na dodávateľa dozvedieť viac? Pustite si záznam webinára.

 • Čo odlišuje kvalitné a nekvalitné produktové dáta.
  Kde získať kvalitné produktové dáta.
 • Ako najlepšie napojiť svoj Upgates e-shop na dodávateľa.
 • Ako produktové dáta pripraviť pre predajné kanály (porovnávače, marketplaces, sociálne siete a ďalšie).
 • Ako si uľahčiť tvorbu produktových popisov ich automatickým generovaním za zlomok času a peňazí, s využitím umelej inteligencie.
 • Ako automatizovane a efektívne spravovať veľké množstvo produktových dát.
 • Na čo si dať pozor a čo mať na pamäti pri práci s produktovými dátami.
Ďalší článok
Psychológia v e-Commerce a jej využitie na e-shope