Doba čínskeho nákupného šialenstva končí. Ste pripravení na nových zákazníkov?

Z čínskych e-shopov mieri do Európy asi 150 miliónov drobných zásielok ročne, pätina z toho do Česka. Teraz sa dlhoročné výhody pre zahraničných obchodníkov narovnávajú v prospech našich e-shopov.

Česi nakupovanie na internete zbožňujú. Tuzemský e-commerce trh patrí medzi najrozvinutejší vôbec. Prejavuje sa to nielen na objeme peňazí, ktoré sa tu ročne pretočia, ale tiež na bezkonkurenčnom celkovom počte internetových obchodov. Česi sa navyše neboja objednávať si tovar zo zahraničia, a to pokojne až z druhého konca sveta. Internetové nakupovanie tovaru z Číny sa popravde stalo v našich končinách úplným štandardom. Českí online obchodníci tak nesúperia len medzi sebou, ale tiež s čínskymi maloobchodnými predajcami. Porážajú ich síce v rýchlosti doručenia. Pri cene je ale boj väčšinou márny. A cena je práve to, čo je pre mnohých ľudí rozhodujúce.

Teraz sa podmienky aspoň do istej miery narovnávajú v prospech českých, respektíve európskych online obchodníkov. V druhej polovici tohto roka totiž vstúpia do platnosti nové pravidlá pre výber DPH zo zahraničných zásielok. Celoeurópska právna úprava mala pôvodne začať fungovať už na začiatku roka 2021. Kvôli riešeniu následkov koronavírusovej krízy bol však pôvodný termín posunutý o pol roka. Ani teraz, v júli, však nové pravidlá ešte neplatia. Príslušný zákon totiž ešte neprešiel senátom a nezískal prezidentov podpis. V súčasnej dobe tak stále platia podmienky, na ktoré sme boli doposiaľ zvyknutí.

Čo sa s novými pravidlami zmení?

Doposiaľ ľudia pri drobných zásielkach z krajín mimo EÚ a s hodnotou menšou ako 22 eur nemuseli riešiť prakticky nič. Tieto zásielky boli fakticky zbavené DPH. To európskych obchodníkov logicky stavalo do nevýhodnej pozície, pretože svoje produkty museli ponúkať vždy s DPH. Ešte tento rok sa podmienky v tomto ohľade narovnajú. DPH totiž colné orgány vymerajú pri každej zásielke. Zahraničný e-shop môže situáciu nakupujúcim uľahčiť tým, že sa sám zaregistruje v jednej z krajín v EÚ v rámci režimu iOSS. Potom na svojom e-shope bude zahraničný obchodník zobrazovať ceny rovno s DPH. V opačnom prípade musí nakupujúci všetko riešiť sám. Obe možnosti automaticky pre nakupujúceho prinesú nové povinnosti. Z toho mať radosť rozhodne nebude.

Je pravdou, že Colná správa pracuje na aplikácii, ktorá by proces mala zjednodušiť a preclenie drobných zásielok bude pravdepodobne pomerne rýchle a jednoduché. Zároveň však každá taká zásielka aj zdražie, čo rozhodne zníži atraktívnosť internetového nakupovania v Číne. Bez debaty ide ale o prekážku, ktorá enormný objem malých zásielok z Číny obmedzí. To je pre české a aj európske e-shopy dobrá správa.  

Môžeme totiž očakávať, že časť zákazníkov, ktorí sa vyžívali v čo najnižších cenách na čínskych e-shopoch vezme opäť na milosť tuzemských obchodníkov. Rozhodne to bude lepšie ako zbytočné papierovanie medzi Colnou správou a doplácaním DPH.

Ďalší článok
Exkluzivní nabídka pro e-shopy Upgates: získejte od Heureky bonus až 80 EUR