Domény

Váš e-shop bude prevádzkovaný na vašej vlastnej doméne

Hlavnú doménu si nastavujete vo svojom účte v rámci administrácie podľa návodu.

Typy domén

Doména môže byť klasicky druhého rádu. Napr. "mujeshop.cz". Automaticky sa vytvorí tiež tvar s www, čo je povinná vec. Nastaviť len doménu bez www (respektíve len s www) nie je možné.

Pre e-shop Upgates je možné nastaviť aj subdoménu tretej úrovne. Napríklad:

shop.mojefirma.cz

Pred túto subdoménu nie je možné pridať na začiatok www. A záznam stačí nastaviť iba na subdoménu, nie je nutné ho nastaviť pre hlavnú doménu.

Nasmerovanie domény

Pri každej nasmerovanej doméne je potrebné nastaviť DNS (A záznam) na novú IP adresu podľa uvedených inštrukcií. Vďaka tomu sa domény presmerujú na server nového e-shopu. Pokiaľ nemáte s nastavením DNS záznamov skúsenosti, kontaktujte zákaznícku podporu registrátora vašej domény.

Nastaviť doménu môžete len vtedy, pokiaľ ste v platenej prevádzke. To vykonáte vo svojom účte podľa nápovede

Nižšie uvedený screen s IP adresou nemusí byť presný. Projekty sú umiestnené rovnomerne na rôzne servery, a tak sa mení aj daná IP adresa. Správnu hodnotu nájdete v administrácii e-shopu sekcie Nastavenia / Domény a SSL.

Po presmerovaní záznamov DNS môže trvať niekoľko hodín, kým sa táto zmena prejaví. Závisí to od konkrétneho správcu domény a ďalších sieťových prvkov, ktoré nemôžeme ovplyvniť.

Nastavenie hlavnej domény

V rámci administrácie máte možnosť ľubovoľne zmeniť doménu, na ktorej sa e-shop zobrazuje. E-shop musí v tej dobe byť už v platenom režime. Viac tu

Pokiaľ máte alebo plánujete viacero domén naviazaných na jazykové mutácie, tak táto doména bude vždy na hlavnej jazykovej mutácii. Viac tu.

Hlavnú doménu nie je možné nastaviť ako alias. V tomto prípade musíte najprv odstrániť doménu z aliasu a potom ju môžete nastaviť ako hlavnú doménu.

Nasledujúcim spôsobom prenesiete svoj e-shop z domény A na B.

Postup v administrácii

 1. V menu administrácie zvoľte sekciu Nastavenie / Domény a SSL.
 2. V oddiele Hlavná doména vpíšte novú doménu, na ktorej má obchod bežať. Viac v nápovede tu.
 3. V administrácii vášho poskytovateľa domény nastavte DNS záznamy. Zmeny sa neprejavia okamžite, ale obvykle cca v priebehu dvoch hodín. V niektorých prípadoch môže zmena trvať aj dlhšiu dobu
 4. Overte funkčnosť domény podľa nápovede tu.

Zmena hlavnej domény

Pokiaľ ste sa v priebehu svojho podnikania rozhodli zmeniť hlavnú doménu, na ktorej svoj e-shop prevádzkujete, stačí si len upraviť pole Doména. Nezabudnite potvrdiť Súhlas s obchodnými podmienkami Upgates.

V prípade potreby je možné po tejto zmene pridať pôvodnú doménu ako alias. A nastaviť si jej presmerovanie na novú doménu. Viac tu.

Zmenou domény dôjde v URL adresách feedov z e-shopu k automatickému nahradeniu pôvodnej domény za novo zadanú doménu.

Nezabudnite však, že v rozhraní novej domény musíte opäť nastaviť DNS záznamy rovnako, ako v prípade pôvodnej domény podľa pokynov vyššie v tejto nápovede.

Doména na jazykovú mutáciu

Pokiaľ máte vytvorené ďalšie jazykové mutácie, ich URL je vo východiskovom stave vo formáte napr. www.domena.cz/sk. Ak chcete, aby sa SK verzia zobrazovala na samostatnej doméne, je potrebné mať zakúpenú túto doménu u niektorého z poskytovateľov domén a nasledujúcim spôsobom ju prepojiť k danej jazykovej mutácii.

Ide o platenú službu spoplatnenú podľa cenníka.

Postup v administrácii

 1. V menu administrácie zvoľte sekciu Nastavenia / Domény a SSL.
 2. Kliknite na tlačidlo Nová doména na jazyk.
 3. Vyplňte kompletný Názov domény (napr. www.domena.sk).
 4. Vyberte jazykovú mutáciu, na ktorú bude doména smerovať.
 5. Uložte.

Doménový alias

Alias, alebo doménový alias, znamená, že viacero domén odkazuje na hosting, kde je uložený e-shop. Všeobecne alias slúži len na marketingové účely, kedy je možné pomocou neho obsadiť aj iné zaujímavé domény, ktoré obsahujú podstatné slová pre danú stránku. Tým získate ďalšiu unikátnu adresu, ktorú zobrazíte napr. na billboarde, papierovom katalógu alebo kdekoľvek na internete. Nevýhodou aliasu je, že nemá žiadny obsah a preto z hľadiska SEO nemá žiadny význam.

Nastavenie ľubovoľného počtu aliasov je zadarmo.

Ako príklad môžeme uviesť stránky www.jablko.cz alebo www.hruska.cz, ktoré sú nastavené ako aliasy pre doménu www.ovoce.cz. Teda keď užívateľ zadá doménu www.jablko.cz alebo www.hruska.cz, presmeruje sa na doménu e-shopu www.ovoce.cz. Fyzicky e-shop funguje len pod doménou www.ovoce.cz. Tá sa indexuje do vyhľadávačov. Ostatné sú len presmerovania bez obsahu.

Pridanie doménového aliasu

Jednotlivé aliasy vložíte do modulu Nastavenia / Domény a SSL podľa nasledujúceho postupu.

Smerovať na URL adresu

 • Na hlavnej doméne - www.hlavna-domena.cz/panske-hodinky.
 • Na doméne na jazyk - www.jazykova-domena.sk/panske-hodinky. Na to je potrebné mať najskôr nejakú doménu na jazyk nastavenú. V takom prípade si vyberiete z ponuky domén, na ktorú chcete alias nasmerovať.

Postup v administrácii

 1. V menu administrácie zvoľte sekciu Nastavenia / Domény a SSL.
 2. Kliknite na + Nový alias.
 3. Vyplňte názov domény, ktorá bude slúžiť ako alias. Uveďte ju v tvare bez www na začiatku. Automaticky sa založí aj doména s www na začiatku.
 4. Smerovať na URL adresu nechajte prázdne, pokiaľ chcete smerovať len na doménu, inak vyplňte relatívnu URL adresu bez domény (viac tu). Prípadne vyberte doménu na jazyk, pokiaľ nechcete nasmerovať na hlavnú doménu. Napr. doména www.domain.cz/en/watches sa tu zapíše ako /en/watches.
 5. Uložte.

Alias pre doménu 3. rádu

Pri doménach tretieho rádu je možné nastaviť alias len pre URL adresu bez www (napr. eshop.vase-domena.cz).

URL adresy vrátane www (napr. www.eshop.vase-domena.cz) nie sú v tejto chvíli podporované.

Doména na jazyk vs. doménový alias

 • Doména na jazyk (prípadne satelit) - Funguje vždy na samostatnej doméne. Zákazníkom sa napr. zobrazuje obsah z jazykovej mutácie sk na stránke www.VASA-DOMENA.sk. Zákazník, ktorý zadá URL www.VASA-DOMENA.sk a na tejto doméne tiež zostáva. Zákazník v tomto vyhotovení nespozná, že je na stránke e-shopu spravovaného z ČR. Táto služba je spoplatnená podľa aktuálneho cenníka.
 • Doménový alias - V prípade aliasu ide len o presmerovanie zákazníka na fyzickú doménu. Zákazník zadá do URL adresu www.VASA-DOMENA.sk a je presmerovaný na www.VASA-DOMENA.cz/sk. Alias je možné presmerovať na akúkoľvek URL adresu na hlavnej doméne. Táto služba je zadarmo.

Overenie funkčnosti domény

Po nastavení DNS záznamov odporúčame skontrolovať, či sú domény funkčné nasledujúcim spôsobom. Týmto spôsobom môžete skontrolovať tiež správne nastavenie e-mailových schránok, ktoré sú zriadené na danej doméne. Predídete tak prípadnému spadnutiu e-mailov do spamu. Informácie o správnom nastavení máte uvedené vždy pri danej položke vo vyskakovacom okne po kliku na tlačidlo Skontrolovať domény

Postup v administrácii

 1. V menu administrácie zvoľte sekciu Nastavenia / Domény a SSL.
 2. Kliknite na tlačidlo Skontrolovať domény.

 3. Vo vyskakovacom okne skontrolujte, či systém nehlási nejaké chyby.
 4. Pokiaľ áno, postupujte podľa pokynov uvedených pri danom probléme.
 5. Uložte.

IP adresa domény

Aktuálne nastavenie DNS domény (vrátane IP adresy) je možné skontrolovať pomocou online nástroja MXToolbox.

 1. Prejdite na stránku https://mxtoolbox.com.
 2. Zadajte Vašu doménu, ktorú máte nastavenú v eshope s predponou "a:" (napr. a:domena.cz).
 3. Kliknite na tlačidlo MX Lookup.
 4. Systém Vám následne zobrazí, na akú IP adresu máte aktuálne doménu smerovanú
 5. Uistite sa, že je to tá IP adresa, ktorú máte mať zadanú podľa návodu tu.
Na tejto stránke

Další zdroje informací

Facebook poradna

Výměna zkušeností, rady a tipy mezi provozovateli e-shopů na systému UPgates.

Přejít do poradny

Akademie

Získejte znalosti od našich specialistů na marketing, obchod, právo a podnikání.

Přejít do akademie

Novinky z Blogu

Co nového jsme pro vás připravili nebo chystáme najdete na blogu.

Přejít do blogu

Nepodařilo se Vám najít tu správnou odpověď?

Kontaktujte naši technickou podporu, která je tu pro vás od pondělí do pátku 8:00 až 16:00 hod.

Zákaznická podpora