Dropshipping

Obchodný model vďaka ktorému môže s e-commerce začať skutočne každý. Dropshipping je totiž forma podnikania na internete, kedy k internetovému predaju nie je potrebný žiadny sklad. Majiteľ e-shopu sa stará len o propagáciu tovaru a svojho obchodu a iný partner vedie sklad a expeduje objednávky.

Čo je dropshipping

Dropshipping je forma internetového predaja, ktorý je vhodný predovšetkým pre začínajúcich podnikateľov, ktorí nedisponujú dostatočným kapitálom k nakúpenie zásob a vytvorenie skladu. Dropshipping je teda pomerne bezstarostný. Jedinou úlohou majiteľa e-shopu je dostať na svoje stránky návštevníkov. Skladovanie, balenie a odosielanie zásielok rieši dodávateľ. Nevýhodou je ale nižšie marže. Respektíve provízie, ktorú dodávateľ vypláca sprostredkovateľmi obchodu.

Problémy môžu nastať aj v prípade, že zákazník tovar nakúpený v e-shope vráti. V dôsledku zapojenia ďalšej strany môže byť proces zbytočne komplikovaný a pre prevádzkovateľov konečného e-shopu pomerne nevýhodný. Dropshipping je ideálny pre prvotné vytvorenie dostatočného kapitálu pre obstaranie vlastných zásob. Ďalšou možnosťou, ako viesť e-shop bez vlastného skladu, je fulfillment.