IP adresa

Číslo, na základe ktorého môžeme v informatike jednoznačne identifikovať sieťové rozhranie v počítačovej sieti. Aktuálne najpoužívanejšie formát IPv4 dochádza a je nahradzovaný IPv6.

Čo je to IP adresa?

IP adresa je číslo, na základe ktorého je teoreticky možné vystopovať zariadenie v internetovej sieti. Ide o akýsi podpis, ktorý počítačové zariadenia pri svojej ceste internetom zanechávajú. V praxi je ale situácia taká, že najpoužívanejších adries IPv4 je už nedostatok. Preto jednu adresu zdieľa aj väčšie množstvo zariadení. Tento problém by mal vyriešiť prechod na IPv6, ktorá bude zapisovaná hexadecimálne.

V praxi to znamená, že kým doteraz bola najpoužívanejšie IP adresu v tvare napríklad 96.98.23.76. Vždy ide o štvoricu čísel v rozsahu 0-255 oddeleného bodkami. Z toho vyplýva, že dostupných kombinácií je konečné množstvo. Adresa IPv6 ale vyzerá takto: 2001: db8: 0: 1234: 0: 567: 8: 1. Prechod na nový štandard vyrieši jeden problém. Dostupné adresy totiž už len tak nedôjdu. V skutočnosti na každého obyvateľa planéty pripadá 5 × 1028 adries. Inými slovami ide o nesmierne obrovské číslo, ktorého potenciál nebude s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy naplnený.

IP adresa hrá svoju rolu aj v online marketingu. Na jej základe totiž dokážeme v analytických nástroj rozoznať, odkiaľ používatelia prichádzajú a koľko ich celkom je. Tieto údaje do určitej miery skresľuje fakt, že niektorí užívatelia používajú najrôznejšie VPN klientov, ktoré skutočnú IP adresu dokážu schovať.