Ako vytvoriť e-shop a ktorou cestou sa vydať?

Možnosti tvorby e-shopu

Existuje niekoľko možností ako vytvoriť e-shop. Sú nimi platformy poskytovanej zdarma, realizácia e-shopu na mieru alebo prenájom. U všetkých si ukážeme ich plusy, ale aj mínusy, ktoré ich sprevádza. Nakoniec sa pozrieme na nami poskytovaný alternatívny spôsob, ako efektívne a ľahko vybudovať kvalitný e-shop, ktorý dosť možno prekoná vaše očakávania.

E-shop zadarmo alebo za málo peňazí málo muziky

So službami na vytvorenie e-shopu zadarmo má mnoho ľudí bohaté skúsenosti. Často je to totiž prvá cesta, ktorou sa novo začínajúci podnikateľ vydá. Ako už to ale býva, prvá cesta nemusí byť z dlhodobého hľadiska tá najvhodnejšia a najšťastnejší. Jednoznačné plus tohto variantu je úspora peňazí, musíte ale počítať so zodpovedajúcou kvalitou a komfortom poskytované služby. E-shop zadarmo vám rozhodne ušetrí čas a zvládne ho postaviť aj technicky menej zdatný zákazník. Táto cesta preto nie je úplne vo všetkých ohľadoch na škodu, poskytne vám cennú skúsenosť ohľadom fungovania e-shopu a jeho základných princípoch. Takýto ideálne podnikateľský "trenažér". Avšak je dosť obmedzená vo variáciách grafických úprav alebo v množstve položiek, ktoré môžete do administrácie vložiť. Niektoré platformy ponúkajú platené doplnkové služby. Cenovo sa pohybujú rádovo desiatok tisíc jednorazovo alebo v prípade prenájmu e-shopu hovoríme o stovkách korún mesačne. Tie vám rozšíria možnosti nastavenia grafiky, počtu produktov a ďalších funkcií.

Programovanie e-shopu

Vlastný vývoj e-shopu

Druhou možnosťou, pri ktorej sa neplácnete cez kapsu, je pustiť sa do programovania a budovania na vlastnú päsť. Ak ale chcete svoj e-shop stavať sami, písať vlastný kód a od nuly, pripravte sa na hodiny a hodiny úpornej práce s vlastným tímom vývojárov, dizajnérov a UX špecialistov. Navyše to nemusí priniesť požadovaný výsledok. Všetko záleží na vašich schopnostiach a zručnostiach. Úspech u zákazníkov však nie je samozrejme zaručený. Navyše v okamihu, keď e-shop spustíte, začína zastarávať. Aby ste udržali krok s aktuálnymi trendmi, počítajte s nákladmi na modernizáciu celého systému, čo býva občas frustrujúce a časovo náročné. Ak okrem podnikateľského ducha nie ste tiež ajťák, programátor, grafik alebo marketingový mág, túto variantu vám rozhodne neodporúčame.

Je tu ešte jedna cesta, ako si vyvinúť vlastný e-shop. Nemusíte začínať od nuly, ale možno použiť niektorý z hotových open-source systémov (Presta, Magento, OpenCart atď.). Tieto systémy vám umožní postaviť e-shop na otvorenom zdrojovom kóde. Úpravy však bývajú nákladné, nie vždy dosahujú optimálnu kvalitu a údržba takéhoto systému býva pomerne neefektívny.

E-shop na zákazku

E-shop na zákazku

Opačne je to u e-shopu na zákazku, postaveného špecialistov. Ak sa nechcete púšťať do experimentov a osud svojho podnikania zveriť do správnych rúk, vyberte e-shop na zákazku. Doba realizácie takéhoto projektu býva závislá na množstvo vašich individuálnych požiadaviek. Buďte pripravení počkať si týždne až mesiace. Externá firma vám vytvorí responzívne vzhľad s hostingom na mieru pre optimálnu prevádzku a funkciami prispôsobenými vášmu obchodnému modelu. Váš e-shop bude SEO friendly, obsiahne vlastný blog, pokročilé filtre alebo integráciu sociálnych sietí a mnoho ďalšieho. Niektorí poskytovatelia majú tiež UX špecialistov, ktorí dopomôže k vyšším predajom. Za kvalitu si ale poriadne priplatíte. Cena sa môže vyšplhať až k stovkám tisíc. No a čo až vám prestane vzhľad alebo iné parametre e-shopu vyhovovať? Ak takúto situáciu nemáte ošetrenú v zmluve, budete možno nútení za úpravy doplácať, na čo si dávajte radšej pozor.

Prenájom e-shopu (krabicové riešenie)

Ak vám predchádzajúce možnosti prídu zbytočne komplikované, je v hre variant prenájmu. Tá ponúkne oveľa lepšie finančné dostupnosť v kombinácii s pomerne výraznou úsporou času. Možnosť prispôsobenia vzhľadu e-shopu je ale len čiastočná a obmedzená - máte k dispozícii len pár grafických šablón ponúkaných poskytovateľom. Svoj obchodný model vždy prispôsobujete pronajímanému riešenie. Môže tak byť ťažké alebo až nemožné sa odlíšiť od konkurencie. Väčšina prevádzkovateľov týchto krabicových riešení navyše nebýva ochotná so svojimi zákazníkmi individuálne pracovať. Nechýba možnosť, ktorá by vám ponúkla kombináciu výhod všetkých predchádzajúcich riešení?

E-shop Upgates

Máte aj inú možnosť!

Láka vás vydať sa pri tvorbe a prevádzke vášho e-shopu cestou prenájmu, ale neradi sa obmedzujete v kreativite? Chcete sa odlíšiť a pritom zbytočne neutrácať za riešenie na zákazku? V tom prípade možno hľadáte kombináciu krabicového riešenia a e-shopu na mieru.

Upgates dá vášmu e-shopu iný rozmer! Forma prenájmu e-shopu ponúka úsporu času a peňazí. Naviac sa ale môžete pustiť do vlastných úprav. A za to nemusíte nikomu platiť. Nastavíte si farebnosť, rozloženie stránok a vzhľad jednotlivých komponentov. Žiadne unifikované šablóny. Tieto nastavenia vykonáte veľmi ľahko a rýchlo v module Designer, ktorý je doplnený o možnosti úprav v HTML a CSS kódu. Modul Designer ponúka množstvo funkcií, od výberu grafického témy, vloženie loga a faviconu, cez profesionálne nastavenie farieb a formátovanie textu, po nastavení komponentov a úpravu ich vzhľadu. Pred spustením na ostrú prevádzku vám výsledok môže zadarmo skontrolovať náš profesionálny grafik. E-shop bude vďaka responzivnímu zobrazenie dobre vyzerať v akomkoľvek zariadení. Pokiaľ ale nemáte čas grafiku nastavovať sami, môžete využiť platené služby z ponukového portálu Marketplace.

Ponúkame 4 varianty prenájmu e-shopu. Každá z nich obsahuje všetky moduly a líšia sa len v parametroch, ktoré nájdete v našom cenníka. Bez akýchkoľvek záväzkov môžete službu podľa vlastnej voľby vyskúšať zadarmo na 30 dní! A že nie ste okrem podnikateľa tiež grafikom, marketingovým a IT špecialistom? Nevadí. Vďaka Upgates teraz môžete byť všetkým. A hlavne byť úspešným online obchodníkom. Nenechajte sa držať skrátka!

Ďalší článok
Ako si založiť e-shop v troch krokoch ešte dnes