LUHA si nás našla sama, robíme to hlavne s láskou, hovorí Zuzana a Daniel z e-shopu MOJE LUHA

Ak by ste si teraz zapli televíziu, pravdepodobne by sa v priebehu niekoľkých minút objavila reklama na "zázračný" doplnok stravy, ktorý zaženie všetky baktérie a v poslednom roku hlavne vírusy. Zuzana a Daniel z e-shopu mojeluha.cz na to idú inak. Otvorene hovorí, že žiadna magická kapsula neexistuje a nič nenahradí pohyb na čerstvom vzduchu a vyváženú stravu. Potravinové doplnky sú ale užitočným pomocníkom. MOJE Luha predáva unikátny doplnky založené na látke colostrum, ktoré nájdeme v mlieku. Ako si malá ekologicky založená značka svojou v konkurencii nabitej oblasti?

Na vašom e-shope Moje Luha predávate prípravky na posilnenie imunity. Môžete nám na úvod popísať, prečo ste sa rozhodli podnikať práve v tomto odbore a aké boli vaše začiatky?

Luha si nás našla sama. Pôvodní majitelia, nadšenci, ktorí sú spojení s našou rodinou, založili firmu pred štyrmi rokmi. Ich myšlienka sa nám páčila od samého začiatku. Videli sme v nej obrovský potenciál. Mali veľké plány. Lenže im nemohli venovať potrebné množstvo času a energie. Nešlo to podľa ich predstáv, a postupne dospeli až do bodu, kedy chceli nechať luhov "vyhasnúť". Keď nám naznačili, že chcú projekt opustiť, prišlo nám to ako veľká škoda. Bola už za nimi hromada práce. A tak sme sa toho chopili sami. Postupne sme zisťovali, že to chceme robiť inak. Tak sme to zobrali poriadne od podlahy. Nové zloženie produktov, nové dizajny, nové obaly, nové spôsoby distribúcie. Bolo to náročné, ale krásne. Ako keď chcete z bábätka vychovať dobrého človeka - kopa úsilie, ale robíte to s láskou. Zmenili sme aj e-shopovej riešenie. Z pôvodného PrestaShop sme prešli na systém Upgates.

K doplnkom stravy pristupujete trochu netradične. Hovoríte totiž, že imunitu si každý budujeme sám a vhodnými prípravkami ju môžeme pomôcť.

Áno, produkty z LUHY sú "len" potravinové doplnky. A treba k nim takto pristupovať. Slnko, pohyb na čerstvom vzduchu, vyvážená strava a vnútorné pohoda sú nevyhnutným základom zdravia. Toto žiadna kapsula úplne nenahradí. Premyslite je produkt na podporu mysli. Je to skvelá náhrada za nezdravé ionťák. Hodí sa pre študentov, manažérov, mamičky na home office, vodiča na dlhých trasách, skrátka všade tam, kde potrebujeme povzbudiť myseľ, zahnať únavu. Obsahuje iba prírodné zložky. To je jeho obrovské plus. Colostrum je na podporu imunity. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov a imunoaktívnych látok. Ak trpíte na časté zápaly, užívate antibiotiká, potrebujete podporiť imunitu v zimnom období, tak colostrum je pre vás ten pravý doplnok.

Ako ťažké je v konkurenciou nabitom segmente uspieť s vlastnou značkou doplnkov stravy? Predpokladám, že trhu úplne dominujú veľkí hráči s gigantickými reklamnými rozpočtami.

Je to ťažké. Žijeme vo zvláštnej dobe, kedy sa do liekov a potravinových doplnkov investujú miliardy. Samozrejme nemáme šancu konkurovať veľkým a známym farmaceutickým firmám. A ani sa o to nesnažíme. Ideme si vlastnou cestou. Od spustenia e-shopu mojeluha.cz ešte neubehol ani rok. Keď sa obzrieme späť, prešli sme veľký kus cesty. A chceme ísť ďalej. Chceme, aby sa o nás dozvedelo viac zákazníkov. Postupne sa naše výrobky začínajú objavovať na pultoch obchodov so zdravou výživou, v ekologických bezobalových obchodoch a na ekologických e-shopoch. Na naše EKO obaly sme obzvlášť pyšní. Sme tiež partnerov dvoch zdravotných poisťovní - RBP a VZP. Ich klienti u nás nakupujú so zľavou.

Vieme, že veľkou témou je pre vás ekológia, môžete nám prezradiť viac?

Naše obaly, to je príbeh sám o sebe. Pracujeme niekoľko rokov v odpadovom svete a vnútorne neustále riešime obrovské množstvo zbytočných obalov. Na svojich cestách po svete sme videli veľa krásnych miest, ktoré ľudia nezodpovedným prístupom premenili vo skládky odpadov. Pri našom prvom fotení produktov v prírode sme si uvedomili, že nechceme produkovať ďalší plastový odpad. Fotky boli síce krásne, ale plastové obaly do prírody jednoducho nepatrí. A tak sme začali hľadať inú cestu, zdravšie, udržateľnejšie. Výsledkom sú EKO obaly, ktoré sa rozložia aj v domácom kompostéra. Naozaj. Vyskúšali som to. Zdravý potlač obalov nám zabezpečuje ekologická tlačiareň zo Zlína. Balíčky, ktoré od nás odchádza, neobsahujú žiadny plast, ani plastovú lepiacu pásku. Vo výsledku je to trochu drahšie cesta, ale naši skvelí zákazníci to oceňujú.

U Upgates máte e-shop pomerne krátko, od mája 2020. Už ste spomenuli, že pôvodne bol e-shop na open source platforme. Ako ste zatiaľ s Upgates spokojní?

Áno, pôvodný eshop bežal na OpenSource PrestaShop. Nepáčil sa nám vzhľad ani funkčnost.Věděli sme, že potrebujeme rýchly a bezproblémový štart. Preto sme vyberali z "krabicových" riešenie. Na celej čiare vyhral váš systém Upgates. Páčilo sa nám, že už v najnižšom tarife sú v cene všetky funkcie a moduly e-shopu. A tiež funkcie designer, cez ktorú sa dá do značnej miery upraviť vzhľad e-shopu. Na začiatku bol trochu oriešok pochopiť logiku dizajnéra a administrácia, ako zmeniť určitý prvok, kde vložiť určitý text. Po čase sme do toho prekĺzli a teraz už je to hračka. Neskôr sa nám bude hodiť, že ide e-shop prevádzkovať vo viacerých jazykoch a na viacerých doménach. Už pripravujeme rozšírenie na Slovensko.

Tým ste asi naznačila plány do budúcna. Môžete nám prezradiť viac?

Naším plánom na ďalší rok je pokračovať v budovaní značky. Chceme presvedčiť čo najviac zákazníkov, že plastový obal nie je jediná, ani najlepší cesta.Připravujeme ďalšie produkty, ktoré pustíme do sveta snáď na jeseň. Najviac práce nás čaká na spustenie slovenských e-shopu. Polovicu rodiny máme na slovenskom, tak to pre nás bude ďalší prepojenie rodiny a podnikanie. Ako sme už naznačili, slovenských e-shop bude taky na platforme UPGates. Jediná administrácia pre oboch e-shopy je ďalšia z výhod tohto systému. Predovšetkým chceme, aby nás práca bavila a aby sme tu pozitívnu energiu mohli zdieľať s našimi zákazníkmi a obchodnými partnermi. Veľa zákazníkov sa k nám vracia, a toho si nesmierne vážime.

Prajeme všetkým pevné zdravie a nech si užijeme leto také, ako má byť.

Ďalší článok
Nadeľte si k Veľkej noci Balíkobot