Nové povinnosti pre posielanie tovaru do Nemecka: od 1.7.2022 je nutná registrácia do ústredného registra obalov pre všetkých

Všetky e-shopy, ktoré svoje produkty odosielajú do Nemecka, čakajú od 1. 7. 2022 nové povinnosti. V tento deň totiž vstupujú do platnosti legislatívne zmeny, ktoré sa dotknú každého, kto do krajiny posiela tovar v obaloch. Inými slovami ide prakticky o každý e-shop. Zákon o obaloch (v origináli Verpackungsgesetz) začal platiť už v roku 2019. Predmetom zákona bolo zriadenie ústredného registra obalov (Zentrale Stelle Verpackungsregister – LUCID). Jeho zámerom je zvýšenie dohľadu nad obalmi, čím si Nemci sľubujú väčšiu úspešnosť pri recyklácii. O 3 roky neskôr sa však jeho platnosť rozširuje na všetky obaly. 

V Nemecku tak od 1. 7. 2022 nemôže byť predávaný tovar, ktorého obal nie je vedený v registri. Táto povinnosť pritom platí tiež pre prepravné a veľkoobchodné obaly. To fakticky znamená obaly, v ktorých tovar z e-shopu putuje k nemeckému zákazníkovi.

Pravidlá platia aj pre marketplaces

Novela zákona nezabudla ani na stále populárnejšie internetové trhy. Spoločnostiam ako Amazon, eBay alebo aj Kaufland priamo neumožňuje predávať tovar v obaloch, ktoré nie sú registrované v registri. Rovnaké pravidlá platia aj pre fulfillmentové spoločnosti. 

O podrobnom fungovaní registra obalov si môžete prečítať v angličtine priamo na oficiálnych stránkach. V rámci registrácie musí predajca podať informácie o typoch obalov, ktoré do Nemecka dováža. V prípade, že už v systéme registrovaný je, bude stačiť novo vyžadované informácie doplniť. 

Okrem nových povinností zostáva v platnosti existujúci predpis, kedy predajcovia tovaru v spotrebiteľských obaloch musia byť registrovaní u niektorej zo spoločností, ktoré zaisťujú recykláciu obalov. Zatiaľčo v Českej republike tieto služby zaisťuje spoločnosť Eko-kom, v Nemecku funguje duálny systém. Firmy si tak môžu vybrať, u ktorej spoločnosti sa zaregistrujú. 

Ako už v Nemecku býva zvykom, nedodržiavať platné predpisy sa nemusí oplatiť. Pokuty sú totiž masívne. Ich maximálna výška je stanovená až na 200 tisíc eur.

Ďalší článok
Upgates mení cenník. Zlacňujeme najobľúbenejšie tarify