O chytrom financovanie eshopov s Honzou Laštůvkou z Lemonero

Lemonero poskytuje chytré financovania pre e-shopy, ktoré si môžete ľahko vybaviť a podpísať online. Z pohodlia domova. Hneď viete, koľko vám požičia a peniaze máte na účte do pár dní. Firma vznikla v roku 2019, ale od tej doby už prešla veľký kus cesty.

Oproti tradičným bankám je Lemonero v čítaní e-shopov totiž oveľa flexibilnejšie. Akonáhle má dostupné informácie, nie je pre vás problém požičať si až 500 tisíc korún. Rýchlo tak môžete pokryť výdavky na prevádzkové náklady e-shopu alebo napríklad na predzásobenie sa pred sezónou. Viac informácií už nám o Lemoneru povie Honza Laštůvka, jeho zakladateľ a CEO.


Ahoj, Honzo. Na začiatku sme Lemonero stručne popísali. Predstavil by si nám ho prosím aj z tvojho pohľadu?

Lemonero je unikátny digitálny platforma pre financovanie e-shopov. E-shopom poskytujeme prevádzkový kapitál a tieto ho využívajú na zásoby, marketing a ďalšie investičné potreby spojené s rastom ich podnikania. To všetko do 24 hodín a celý proces kompletne online - vrátane podpisu zmluvy a správy pôžičky. Našou víziou je priniesť rastový kapitál do e-commerce a pomôcť malým a stredným e-shopom plniť ich podnikateľské sny.

Ako ste prišli na tento spôsob financovania a našli dieru na trhu?

Pred Lemonerem sme s tímom vybudovali globálnou startup MonkeyData, ktorý poskytuje analytický softvér pre e-shopy a ktorý dnes používa viac ako 30 000 e-shopov po celom svete. E-commerce sme teda poznali z blízka a videli sme, že viac ako 80% má problém nájsť prevádzkové financovanie rýchlo a v dostatočnom objeme - to bol tiež impulz prečo sme založili Lemonero.

Inšpirovala vás pri vzniku Lemonera aj nejaká podobná inštitúcia poskytujúca chytré financovanie e-shopov alebo ste úplný unikát?

Podobné služby ako my fungujú veľmi dobre v USA alebo západnej Európe a určite nás u vzniku inšpirovali. Na rozdiel od nich sa ale plne orientujeme na financovanie e-shopov, v ktorom sme v európskom priestore unikátne a veríme, že máme aj najlepší produkt a technológiu, vďaka ktorej dokážeme ponúknuť plne digitálny a rýchle financovanie.

Oproti bežným bankovým inštitúciám sa v dosť veciach líšite. V čom konkrétne?

Naša kľúčová inovácia tkvie v unikátnom scoringové modelu, ktorý hodnotí e-shop na základe jeho reálnej výkonnosti a predikcie vývoja. Tým pádom dokážeme financovať aj mladé, sezónne alebo rýchlo rastúce e-shopy, pre ktoré je ťažšie sa k externému financovaniu dostať a nemôžu tak investovať do svojho rozvoja. Druhou výhodou nášho dátumu-driven prístupu je, že zákazníkom ponúkame bezpečné financovania, tzn. vďaka našej chytré analytike, ponúkneme správny objem v správnom čase, ktorý je nedostane do splátkové tlaku a pomôže im v raste. Tretia, ale nemenej dôležitá výhoda je, že fungujeme plne digitálne a klient si u nás vybaví financovania z pohodlia domova a peniaze má do troch dní na svojom účte.

Aj napriek tomu ste ale išli do veľkej spolupráce s Komerční bankou, o čom sa dočítal takmer každý z odboru. Jakto? A prečo práve s nimi?

Máme medzinárodné ambície a hľadali sme silného partnera, ktorý nám ich pomôže naplniť. KB vnímame ako banku, ktorá naplno pochopila silu digitalizácie a má vo vnútri skvelý tím, ktorý má inovatívny mindset a dlhodobú víziu. Presne to potom bolo hnacím motorom nášho partnerstva. Sme na rovnakej vlne, chceme zmeniť svet a pomôcť čo najviac e-shopom rast.

Keď sa pozrieme na druhú stranu mince. Kto najčastejšie služieb Lemonero využíva a na aké účely? Riešite exkluzívne iba e-shopy a ich financovanie?

Áno, financujeme primárne e-shopy, alebo firmy ktoré majú e-shop a kamennú pobočku.

Naším typickým zákazníkom je malý a stredný e-shop, ktorá potrebuje externé financovanie na doplnenie zásoby, pokrytie marketingových nákladov, vybavenie skladu, prevádzku alebo vykrytie cash-flow.

A čo konkrétne musí e-shop splniť? Aké dokumenty a dáta od neho vyžadujete?

Aktuálne je Lemonero dostupné na platformách Upgates, Shoptet a Eshop-rýchlo. Upgates ponúka najlepšiu formu integrácie, kedy stačí v admin na jeden klik zistiť, či u nás e-shop dosiahne na financovanie a potom už len prejsť krátkym procesom vybavenie pôžičky, kde doplní OP a výpisy z bankového účtu a je hotovo. Celý proces trvá 30 min a peniaze má klient na účte do 24h.

Ďakujeme za rozhovor a Lemoneru prajeme veľa úspechov a e-shopov, ktorým vaše financovanie pomôže posunút sa o level vyššie. Novo sa medzi nich môžu zaradiť aj e-shopy Upgates, za čo sme veľmi radi.

Ďalší článok
Rozhovor: Dalibor Jaroš z Collabimu