PageRank

Čo je PageRank?

Jeden zo základných stavebných kameňov SEO optimalizácie. Ide o nástroj vyhľadávača Google, ktorý hodnotí dôležitosť stránok. Názov PageRank má dva významy. Jednak ho môžeme preložiť ako hodnotenie stránky, ale zároveň tiež odkazuje na jedného zo svojich tvorcov a spoluzakladateľa Googlu Larryho Page.

Ako funguje PageRank?

Milovníci matematiky si o detailnom princípu fungovania PageRanku vrátane vzorcov môžu prečítať na Wikipédii. Bežnému človeku bohato postačí vedieť, že PageRank posudzuje hodnotu stránky, na základe čoho sa pokúša zistiť jej dôležitosť, aby mohol zobrazovať relevantné výsledky. PageRank funguje veľmi podobne ako nástroje na sledovanie počtu citácií, ktoré používajú vedci a akademici.

PageRank je vcelku historickým nástrojom. Zakladatelia Googlu ho navrhli už v roku 1997. Podľa dostupných informácií však Google tento rokmi osvedčený spôsob hodnotenia stránok stále používa, na rozdiel od minulosti už nie je verejný. Stále však ide o jeden zo stoviek nástrojov a metrík, ktorými dnes Google stránky hodnotia. Pravdou je ale aj to, že dôležitosť PageRanku v dnešnej dobe strojového učenia a umelej inteligencie klesá. Dnes už totiž existuje napríklad aj RankBrain, ktorý sa na internetové stránky pozerá oveľa komplexnejšie.