
Právna pomoc v zahraničí: Ako založiť účet v zahraničnej banke a pripraviť obchodné podmienky pre expanziu e-shopu?
Máte e-shop a zvažujete expanziu do zahraničia? Potom môžete potrebovať bankový účet v zahraničnej banke a prispôsobené obchodné podmienky. V našom článku vám poradíme, ako si s týmito právnymi požiadavkami čo najlepšie poradiť a na čo si dať pri expanzii e-shopu do zahraničia pozor.
Expanzia do zahraničia predstavuje pre mnohých podnikateľov zaujímavú príležitosť, ako rozšíriť svoj trh, získať pre svoj e-shop nových zákazníkov a zvýšiť zisk. Tento krok však prináša aj celý rad právnych a administratívnych výziev. Medzi tie najčastejšie patrí založenie bankového účtu v zahraničí a prispôsobenie obchodných podmienok pre predaj zákazníkom v zahraničí.
Zatiaľ čo prispôsobenie obchodných podmienok sa týka všetkých, ktorí chcú v zahraničí predávať, bankový účet v zahraničí potrebujú len niektorí. Týka sa to predovšetkým e-shopov expandujúcich do krajín, v ktorých sa neplatí eurom. Alebo e-shopov, ktoré cieľia na B2B obchod a ktorých zákazníci platia skôr bankovým prevodom než platobnou kartou.
Čo je potrebné pre založenie zahraničného bankového účtu?
Pred otvorením účtu v cudzej krajine sa uistite, že máte všetky potrebné dokumenty, ktoré banka vyžaduje. Tieto dokumenty sa môžu líšiť v závislosti od zvolenej krajiny pre vašu expanziu. Spravidla ale zahŕňajú:
- notársky overenú zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu
- notársky overený výpis z obchodného registra
- doklady o registrácii k DPH (ak je firma platiteľom)
- doklady identifikujúce konateľa a ďalšie zodpovedné osoby (banky obvykle vyžadujú cestovný pas alebo občiansky preukaz)
- zmluvy s miestnymi firmami (napríklad prepravné spoločnosti, dodávatelia služieb, prenajímatelia skladových priestorov a pod.), ak s nimi už máte v danej krajine obchodné vzťahy
- krátky popis dôvodov, prečo o otvorenie bankového účtu žiadate a na aké účely ho hodláte využívať
Ako pri založení zahraničného bankového účtu postupovať?
Celý proces založenia účtu v zahraničnej banke sa môže líšiť v závislosti od krajiny a zvolenej banky. Ak si nie ste istí, ktorá banka je pre vaše potreby v danej krajine najvhodnejšia, odporúčame spracovať ich prehľadnú rešerš.
Služby bankových domov sa môžu líšiť v mnohých podstatných parametroch – napríklad dostupnosť API rozhrania pre napojenie na ERP systém e-shopu, poplatky za prevody zostatku do vašej materskej banky v Česku, poplatky za bankové výpisy a pod.
Vďaka spolupráci s profesionálnym partnerom, ktorý sa na právnu pomoc v zahraničí špecializuje, môžete získať:
- analýzu požiadaviek a očakávaní zákazníkov v cieľovej krajine
- odporúčanie najvhodnejšej banky na základe potrieb vášho e-shopu a konkrétnych požiadaviek
- prípravu a vypracovanie potrebných dokumentov
- preklady dokumentov do cudzieho jazyka s overením pre zahraničné banky
- asistenciu pri komunikácii s bankou a pri rokovaní o podmienkach účtu
- kompletné zastupovanie pri založení účtu, vrátane asistencie a tlmočenia pri finálnom podpise na pobočke banky
Koľko vás založenie zahraničného bankového účtu môže stáť a ako dlho tento proces trvá?
Cena založenia bankového účtu v zahraničí sa obvykle pohybuje od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Ročné náklady na vedenie účtu môžu byť takmer nulové, ale pokojne aj v ráde desiatok eur v závislosti od typu účtu, požadovaných služieb a konkrétnej banky. Proces otvorenia účtu trvá obvykle od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov – podľa zložitosti požiadaviek banky a administratívnych krokov.
Ako na obchodné podmienky pre predaj v zahraničí?
Zatiaľ čo bankový účet v zahraničnej banke potrebujú len niektorí prevádzkovatelia e-shopov, požiadavka na prispôsobenie obchodných podmienok sa týka všetkých, ktorí predávajú zákazníkom v zahraničí. EÚ síce tvorí jednotný trh služieb a tovaru, ale zákony na ochranu spotrebiteľa si každá krajina stanovuje vlastné. Miestna legislatíva tak má zásadný vplyv na to, aké podmienky musí prevádzkovateľ e-shopu zverejniť a akým spôsobom musí informovať svojich zákazníkov o záručných dobách, možnostiach odstúpenia od zmluvy a pod.
Pri príprave obchodných podmienok uplatňujú české e-shopy spravidla nasledujúce stratégie:
Východné trhy: zjednodušený prístup
V krajinách východnej Európy (Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Chorvátsko a pod.) je často dostatočné, ak máte odborný právny preklad obchodných podmienok z češtiny do miestneho jazyka. Dajte si však pozor na preklad vyhotovený automatickými prekladačmi typu DeepL a pod. Takto preložený text môže obsahovať množstvo nepresností, ale aj vyložených významových nezmyslov. Ak podmienky v tomto znení zverejníte, môžete sa potýkať s ťažkosťami pri neskoršom uzatváraní obchodných vzťahov s miestnymi partnermi (napr. prepravné spoločnosti, poskytovatelia platobnej brány a pod.).
Text obchodných podmienok by mal pokrývať najmä základné podmienky týkajúce sa vrátenia tovaru, reklamácií a právnych nárokov. Pre predaj v krajinách východnej Európy tak spravidla nie je potrebné pristupovať k zložitým úpravám a zmenám v znení podmienok pre predaj v Česku. Napriek tomu je dobré konzultovať vaše podmienky so špecialistom, ktorý vás upozorní na prípadné špecifiká týkajúce sa vášho sortimentu, spôsobu doručovania a pod.
Západné trhy: potrebujete právny preklad
Pri expanzii e-shopu na trhy západnej Európy (Nemecko, Rakúsko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko a pod.) je výrazne dôležitejšie, aby obchodné podmienky e-shopu zodpovedali miestnym právnym normám. Mnohé z týchto krajín majú špecifické zákony týkajúce sa ochrany spotrebiteľa, nakladania s osobnými údajmi a ďalších pravidiel pre e-commerce. V tomto prípade nie je právny preklad postačujúci, ale je potrebné znenie podmienok prispôsobiť miestnej legislatíve.
Obzvlášť špecifický je e-commerce predaj v Nemecku alebo Rakúsku. Tam sa môžete stretnúť aj s prípadmi, keď na vaše nedostatočné a nevyhovujúce obchodné podmienky upozorní vaša lokálna konkurencia. Namiesto predaja potom budete tráviť čas vysvetľovaním na nemeckých alebo rakúskych úradoch.
V prípade Nemecka alebo Rakúska si tak budete musieť nechať vytvoriť obchodné podmienky, ktoré zohľadnia ich špecifické predpisy týkajúce sa ochrany spotrebiteľa, reklamácie a záruky. Dobrou správou je, že vďaka častej expanzii českých e-shopov do týchto krajín je u nášho partnera NK Expand celý proces automatizovaný. Počiatočné náklady sa tak pohybujú do 100 €, poplatky za pravidelnú aktualizáciu sú potom v jednotkách eur.
„V roku 2024 nám spoločnosť NK Expand pomohla otvoriť bankový účet v Poľsku u Santander bank. Celý proces prebiehal hladko a bez problémov. Sme veľmi spokojní ako s otvorením účtu, tak s kvalitnými službami poskytovanými bankou Santander. Ďakujeme za profesionálny prístup a pomoc!"
L Slavík, konateľ e-shopu s rybárskymi potrebami
Nezabudnite, že ...
- medzinárodné bankové číslo s lokálnou predvoľbou (tzv. IBAN) a lokalizácia obchodných podmienok výrazne zvýši dôveryhodnosť vášho e-shopu v očiach miestnych zákazníkov.
- vďaka lokálnemu účtu v miestnej banke môžete výrazne optimalizovať nielen náklady na finančné prevody, ale ušetriť aj čas spojený s bankovými transakciami.
Založenie účtu v zahraničnej banke aj príprava obchodných podmienok pre predaj v zahraničí sú zložité a komplexné procesy. Ale so skúseným partnerom, ktorý sa na tieto služby pri expanzii e-shopu do zahraničia špecializuje, môže byť táto cesta výrazne jednoduchšia.
Chcete sa dozvedieť viac informácií? Obráťte sa na špecialistov z NK Expand a požiadajte ich o pomoc s úpravou obchodných podmienok alebo otvorením bankového účtu v zahraničí. Využite ich bohaté skúsenosti a individuálny prístup. Expanzia vášho e-shopu do zahraničia potom prebehne hladko a dopadne úspešne.