Príbeh e-shopu Boxie: inteligentný zásielkový box šetrí čas e-shopom aj prepravným spoločnostiam

Juhomoravskú spoločnosť Hestego túžba po inteligentných inováciách neopúšťa ani po 25 rokoch na trhu. Naopak česká firma vymyslela spôsob, ako výrazne zefektívniť proces doručovania zásielok. Jej Boxie šetrí čas e-shoperom aj prepravným spoločnostiam. Zákazník potom objednané balíčky preberá v úplnom pohodlí. O revolučnom doručovacom boxe s českým pôvodom sme sa rozprávali s Lukášom Bárom z firmy Hestego.

V Upgates nám pod rukami prešli tisícky e-shopov. Vy ste ale prišli s produktom, ktorý je skutočne unikátny. Mohli by ste nám o vašich inteligentných doručovacích boxoch povedať viac? 

Boxie je jedným z rady inteligentných riešení, ktoré vznikli v spoločnosti Hestego. Aj napriek tomu, že sme tradičná česká strojárenská firma s 25 ročnou tradíciou, zostala nám v DNA silná chuť k inováciám.

Náš doručovací box sa dá prirovnať k veľkým zásielkovým boxom, ktoré sú už dnes rozmiestnené po verejnom priestore - s tým rozdielom, že Boxie je súkromný a umiestnený na vašom dome alebo vo vašej prevádzke.

Cieľom je v prvom rade zjednodušiť našim zákazníkom život. V posledných dvoch rokoch sa obchod z veľkej časti presunul do online priestoru a konečná fáza doručenia je stále väčší problém. Naháňanie sa s kuriérom úplne likviduje zážitok z nákupu vysnívaného výrobku. S Boxie je to inak. Balíček na vás v bezpečí počká uzamknutý pri vašom dome. Bez starostí.

Pre koho sú Boxie určené? 

Boxie sú určené pre každého, kto by si rád uľahčil preberanie a odosielanie zásielok.

Vďaka umiestneniu ho odporúčame hlavne k rodinným domom. Vzhľad Boxie nám navrhovala dizajnérka tak, aby sa hodil k novým aj starším domom. 

Boxie môže uľahčiť život aj kolegom e-shoperom, ktorí s jeho pomocou môžu jednoducho odosielať zásielky svojim zákazníkom. Funguje to tak, že balíčky naskladáte do Boxie a objednáte dopravu.

Tiež sme zistili, že je o Boxie záujem aj u podnikateľov, ktorí Boxie používajú ako výdajný box pre svojich zákazníkov, alebo cez neho tovar odosielajú.

A ako sa vlastne celý nápad uľahčujúci doručovanie a odosielanie zásielok zrodil? 

Ide o súčasť stratégie našej firmy. Snažíme sa diverzifikovať naše portfólio tým, že budeme vyrábať produkty s vysokou pridanou hodnotou pre koncového zákazníka.

 Snažíme sa pritom vždy sledovať trendy - v tomto prípade ide o trend online nakupovania, ktorý je veľmi silný. 

V súčasnosti ponúkame okrem Boxie aj dezinfekčné stojany, inteligentné koše a dotykové terminály. 

Čo všetko zákazník potrebuje na to, aby mu box fungoval tak, ako má? 

Len pevný podklad pre umiestnenie Boxu, k čomu môže pomôcť dizajnová podesta a pripojenie k elektrine a internetu.

To posledné môže byť káblom, wifi alebo SIM kartou pomocou GSM modulu. 

Ako si s Boxie rozumejú kuriérske spoločnosti? 

Veľmi dobre. Postarali sme sa totiž o to, aby sme po kuriérskych spoločnostiach nič navyše nechceli. Kuriér jednoducho príde k Boxie, naskenuje čiarový kód z balíka (ten istý, ktorý používajú kuriéri na identifikáciu balíčkov) a Boxie sa sám otvorí a zobrazí kód pre odovzdanie.

Reálne je odovzdanie balíka vecou pár sekúnd, čo je neporovnateľné s bežným postupom. Dokonca aj s Českou poštou funguje skvele. Vložiť tovar do Boxie je aj rýchlejšie ako vypísať lístoček o nedoručení. 

Bolo ťažké presvedčiť dopravcov na spoluprácu? 

Nebolo. Kuriéri sú platení podľa doručených zásielok a pokiaľ im proces zjednodušíme a zrýchlime, sú veľmi radi. 

Boxy si vyrábate sami? 

Áno, Hestego je česká výrobná spoločnosť s asi 280 pracovníkmi. Naša továreň sídli vo Vyškove pri Brne, kde denne spracovávame tony ocele. 

Máte s projektom medzinárodné ambície? 

Áno, prvý trh bude logicky Slovensko, kde už prebieha testovanie. Veľkým krokom potom bude Nemecko.

Ďalší článok
Príbeh nábytkárskeho e-shopu Steelo: veľkých reťazcov sa nebojíme. Naša sila je v udržateľnosti a kvalite