Príbeh e-shopu domkyachaty.cz: ako sa firma s 20-ročnou tradíciou pustila do online predaja drevostavieb

Len ťažko by sme hľadali odbor, ktorého sa nedotkol prudký rozmach e-commerce. Na internete si dnes môžeme objednať produkty, u ktorých to ešte celkom nedávno bolo nemysliteľné. Trebárs záhradný domček. Spoločnosť Moravia Wood Trading, ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti drevostavieb, uzrela v rozmachu internetových obchodov unikátnu príležitosť. Na jej e-shopu domkyachaty.cz si vďaka tomu môžete kúpiť záhradný domček, rekreačnú chatu alebo napríklad prístrešok pre auto.

Na úvod sa musíme priznať, že veľa e-shopov, ktoré predávajú celé stavby na Upgates nenájdete. Je to totiž veľmi netradičné. Ako Vás to vlastne napadlo?

Sme MORAVIA WOOD TRADING. Špecialisti na drevostavby veľké i malé. A zakladáme si na dobrých vzťahoch s našimi klientmi. To, čo nás živí, sú stavby montovaných a drevenicových rodinných domov. Stáva se ale, že sa naši spokojní klienti, ktorí už bývajú v dome od nás, sa za nami vracajú a chcú si od nás nechať postaviť niečo menšie na záhradu – napríklad záhradný domček, garážové státie alebo aj rekreačnú chatu. Takže sme si povedali, prečo tento doplnkový sortiment neponúknuť všetkým? A nový e-shop bol na svete…

Očividne to totiž bol dobrý nápad. Ako sa Vám zatiaľ s predajom chatiek a domčekov darí?

Je to čerstvá vec. Nový e-shop sme dokončili iba ku koncu roka 2020, aby sme boli pripravení na budúcnosť. Kto je pripravený, nie je prekvapený… Počítame ale s pomalým rozbehom. Až čas ukáže, aký vplyv bude mať na dopyt pretrvávajúci markantný rast cien dreva a ďalších kľúčových surovín vo stavebníctve. Naviac, naši klienti zatiaľ skôr využívajú „staré dobré cesty“ cez náš hlavný web www.moraviawood.cz, prípadne cez osobné stretnutie v sídle našej firmy v Šenove pri Ostrave.

Ako vlastne taký nákup prebieha?

Priebeh nákupu máme detailne rozpísaný na našom webu www.domkyachaty.cz v článku „Trochu iný e-shop“ případně v našich Obchodních podmienkach. Sme toho názoru, že dobrý obchod nie je možné uzatvoriť bez dobrej komunikácie. A čím zložitejší produkt je predmetom ponuky, tým kvalitnejšia komunikácia na oboch zmluvných stranách musí byť.

Nižšie v bodoch uvádzam postup klasickej objednávky:

 1. Kupujúci si vyberie produkt (v e-shope)
 2. Kupujúci odošle nezáväznú objednávku produktu, prípadne voliteľného príslušenstva (či služieb)
 3. Predávajúci, po telefonickej konzultácii oboch zmluvných strán vystaví cenovú ponuku
 4. Kupujúci tuto cenovú ponuku odsúhlasí, poprípade sa táto ponuka ešte upraví
 5. Obe zmluvné strany odsúhlasia podmienky predaja
 6. Predávajúci zašle kupujúcemu prvú zálohovú faktúru
 7. Kupujúci túto zálohovú faktúru uhradí
 8. Predávajúci, po pripísaní platby na svoj firemný bankový účet uvedie drevostavbu do výroby – od tejto chvíle beží odsúhlasená dodacia lehota
 9. Predávajúci upozorní kupujúceho, kedy bude drevostavba pripravená k odberu, zašle kupujúcemu druhú zálohovú faktúru a uistí sa, že je pripravený vyhovujúci podklad drevostavby
 10. Potom poprípade, v súlade so zmluvnými podmienkami, zaistí dopravu a montáž drevostavby
 11. Predávajúci zašle kupujúcemu doplatkovú faktúru a ten ju uhradí.

Môžete nám o svojich drevostavbách prezradiť viac?

Všetky naše drevostavby sú z certifikovaného lepeného smrekového dreva, ktoré je už vysušené. Po zostavení teda nepraská a nekrúti sa. Klientom na našom e-shope www.domkyachaty.cz ponúkame cca 50 menších drevostavieb od altánov, menších záhradných domčekov a garážových státí, až po plnohodnotné celoročne obývateľné prízemné rekreačné chaty o veľkosti 3-4 izbového bytu, s krytou terasou. U nás si vyberie každý.

Už viac ako rok všetci žijeme v tak trochu iných časoch. Ako sa darí Vášmu podnikaniu? Majú ľudia záujem o stavby rekreačných objektov?

Ako som už povedal, snažíme sa svojim klientom poskytnúť komplexné služby. Aktuálne nepočítame s tým, že tieto doplnkové drevostavby budú mať významný podiel na celkovom obrate našej firmy. Je to ale spôsob, ako vyjsť v ústrety klientom, o ktorých sa ako firma staráme už viac ako 20 rokov. A oni si to veľmi vážia. Teraz sa napríklad pripravuje realizácia niekoľkých rekreačných chát a záhradných domčekov.

Chápem, že pre stavebnú firmu pravdepodobne e-shop nie je hlavný predajný kanál. Máte s ním plány do budúcna?

Myslím, že naša e-shopová ponuka je pre začiatok dostatočne široká. Napriek tomu reagujeme na podnety našich klientov a priebežne ju dopĺňame, prípadne obmieňame. Keď je to v našich možnostiach, radi klientom vyhovieme. Nedávno sme pridali napríklad túto veľkú pergolu alebo luxusnú prízemnú rekreačnú chatu ADELso zastrešenou terasou. Musím sa priznať, že sme naozaj zvedaví, ako naše priemyselné odvetvie, a teda aj našu ponuku, premení nekončiaca pandémia a nekonečné zdražovanie dreva - našej kľúčové suroviny.

Ďalší článok
Príbeh Machovna.sk: ako sa z kreatívneho nápadu stalo úspešné podnikanie