Príbeh e-shopu Kawio.cz: o najlepšej káve sveta aj zložitom hľadaní správnej e-shopovej platformy
Počuli ste niekedy o káve Kopi Luwak? Ak nie, asi vás jej pôvod trochu prekvapí. V skutočnosti ide ale o najluxusnejší kávový nápoj planéty. Pokiaľ by ste ho radi vyskúšali, nemusíte chodiť ďaleko. Pravú cibetkovú kávu Kopi Luwak totiž na svojom e-shope predáva brnenská pražiareň Kawio.cz. S jej majiteľom Jakubom Fialom sme sa okrem kávy rozprávali tiež o kľukatej ceste úspešného internetového obchodu cez rôzne e-shopové riešenia až k Upgates.
Na svojom e-shope predávate hlavne kávu a čaje, ale tiež potraviny ako oriešky alebo čokolády. Môžete nám na úvod povedať, ako ste sa k týmto produktom dostali?
Všetko začalo kávou. V roku 2000 som začal dovážať exotické drevo z Indonézie a Malajzie. Počas ciest po ázijských lesoch a pralesoch som často míňal plantáže s kávami a čajmi. V roku 2006 som sa dopočul o najvzácnejšej káve na svete nazývanej Kopi Luwak. Začal som po nej pátrať. Po zhruba 2 rokoch sa mi podarilo kávovníkové plantáže s divokými cibetkami navštíviť. Kávu som si osobne pozbieral, vysušil, vylúpal a upražil. Postupom času som navštevoval aj ďalšie plantáže, a to ako kávové, tak čajové. Cesty za drevom ma zaviedli aj na plantáže Južnej Ameriky a Afriky. Zbieral som nielen plody, ale aj skúsenosti a znalosti. Počas rokov prevádzkovania zážitkovej predajne káv a čajov som postupne rozširoval sortiment o príslušenstvo aj ďalšie potraviny blízke kávam a čajom. Kakaové bôby doposiaľ dovážame a pražíme len pre vlastnú potrebu, avšak produkty z kakaových bôbov nakupujeme a predávame od českých dodávateľov.
Kávu si pražíte sami?
Áno, už od roku 2008 si pražíme kávu sami. Skladom držíme viac ako 5000 kg zelenej nepraženej kávy. Aktuálne môžeme ponúknuť viac ako 80 druhov výberových káv z celého sveta.
Úplnú väčšinu kávy, ktorá sa v Česku predá, stále tvorí masová produkcia, na ktorú sú ľudia zvyknutí. Ako sa výberová káva líši od tej zo supermarketu?
Výberová káva pochádza spravidla z mikrolotov, teda menších plantáží vysadených vyšľachtenými druhmi kávovníkov, ošetrovaných s maximálnou dôkladnosťou. Rovnaký dôraz je tiež kladený na vlastný zber a spracovanie kávy. Zber je spravidla vykonávaný ručne, a to dôkladným výberom len nepoškodených a zrelých kávových čerešní. Zvláštnu kapitolu potom tvorí vlastné spracovanie kávy. Kedysi 3 základné metódy nazývané podľa spôsobu spracovania: suchá, polo-premytá a plne premytá sa dnes rozšírili a stále rozširujú o ďalšie metódy líšiace sa spravidla spôsobom fermentácie alebo pozberovým primárnym spracovaním. Medzi najznámejšie patrí metóda honey, ázijská giling basah alebo aktuálna novinka anaeróbna.
Späť k základnému rozdielu. Kávy v supermarketoch sú väčšinou spracované plne-premytou metódou a pražené na silný stupeň praženia, aby sa zamedzilo vyniknutiu kyslejších tónov. Silnejšie praženie má však za následok prepálenie zdraviu prospešných olejov, ktoré dávajú kávam ich unikátnu plnú chuť a arómu. Výsledkom sú horké kávy, ktorých chuť sa vzájomne líši minimálne a ich zdravotná prospešnosť je buď minimálna alebo dokonca negatívna.
Ponúkate aj exkluzívnu kávu Kopi Luwak. Môžete nám o nej povedať viac?
Písať stručne o cibetkovej káve je ťažké. Stručnosť býva zdrojom rôznych poloprávd a mýtov. Pokúsim sa to ale zhrnúť.
Kopi Luwak čiže cibetková káva je taká, ktorú zjedli ako delikatesu divoko žijúce cibetky počas svojich nočných výletov na plantáže. V noci si cibetky čuchom vyberajú len tie najzrelšie a najsladšie kávové čerešne. Po prechode tráviacim traktom zanechajú na plantáži kávové čerešne zbavené sladkej dužiny (Cascary).
Cibetková káva od cibetiek v klietke by sa nemala nazývať cibetkovou kávou. Líši sa ako kvalitou čerešní, divoké cibetky si ako čuchom vyberajú len tie najzrelšie, tak aj mierou fermentácie. Zrelé kávové čerešne majú sladkú dužinu, ktorá z nich robí delikatesu pre divoko žijúce cibetky. Nie sú však ich hlavnou potravou. Cibetky sú všežravé a živia sa ako ovocím, tak aj malými živočíchmi. Cibetky v klietkach sú kŕmené len mixom zrelých a nezrelých kávových čerešní. Enzýmy v žalúdkoch cibetiek trpiacich v klietkach sú veľmi odlišné od enzýmov v žalúdkoch divokých cibetiek. Tieto enzýmy majú vplyv na fermentáciu kávových čerešní.
Neexistuje certifikát, ktorý by potvrdzoval pravosť cibetkovej kávy. Certifikáty nazývajú certifikovanú kávu Kopi Luwak, pretože ju tak nazval zadávateľ certifikátu.
Čo sa v takom certifikáte dočítame? Informáciu o zdravotnej nezávadnosti posudzovanej kávy a množstva vybraných chemických látok v kávových zrnách. Žiadna z týchto informácií nedokazuje, že testovaná vzorka prešla tráviacim traktom cibetky a už vôbec nie, že šlo o cibetku divokú. Obchod s cibetkovou kávou je obchod s dôverou zákazníkov. Väčšina cibetkovej kávy na trhu je bohužiaľ fake. Pokiaľ chcete ochutnať pravú cibetkovú kávu, potom žiadajte od predajcu informácie o pôvode a to ideálne až k názvu plantáže a kontaktu na zberačov. Video z nášho zberu cibetkovej kávy nájdete na našom YouTube kanále.
Váš nový e-shop spája tri doposiaľ existujúce značky. Ako sa vám zlúčenie podarilo?
Naša cesta k systému Upgates bola naozaj dlhá. Prvý nami založený e-shop sme prevádzkovali na doméne www.kopiluwak.cz a systéme Vltava2000, čo je dnes už prakticky neznáma platforma.
Vyskúšali sme tiež niekoľko opensource riešení. Zvolili sme európsku koncovku .eu. Na Prestashope sme fungovali dlho a postupne na ňom založili niekoľko rôznych e-shopov. Open source riešenie je síce na prvý pohľad cenovo nenáročné a ponúka nekonečnú škálu možností prispôsobenia. Daňou za tento komfort je však problematická aktualizácia a nekompatibilnosť nadstavbových modulov. Každý upgrade Prestashop verzie bol sprevádzaný výpadkom mnohých modulov a nutnosťou opätovného dokúpenia a preinštalácie. Ďalším kameňom úrazu bolo SEO. Ale to už je kapitola sama o sebe. Po veľkých peripétiách sme zvolili ďalšie, tentokrát outsoursové riešenie. V skratke, veľmi drahá skúsenosť a krok späť. Dvojročný zmluvný záväzok s veľkými sankciami nám nedovolil riešenie včas opustiť a preto sme sa vrátili späť na Prestashop pod doménou brnenskekafe.cz. Medzičasom sme na trh uviedli vlastnú značku príslušenstva pre kávy a čaje kawio. Tiež sme sa rozhodli premenovať názov pražiarne z pôvodného zavádzajúceho Kopi Luwak na Kopi bean.
Následne sme začali hľadať stabilnú eshopovú platformu, ktorá by zvládla špecifiká predaja kávy, čajov a príslušenstva. Čakalo nás presmerovanie adries niekoľkých domén vrátane už prevádzkovaných URL odkazov. Teda nebol veľmi priestor na open source experimenty.
Podľa odporúčaní od kamarátov a recenzií na internete sme zvolili veľmi rozšírenú e-shopovú platformu. Úprava šablóny a import položiek nám dali síce zabrať, ale nič čo by sme finančne nezvládli. Tesne pred spustením sme však narazili na nečakaný problém. Prepojenie so systémom ABRA Flexibee cez XML sa ukázalo ako veľmi nepraktické a komplikované. Prístup cez API nebol pre našu cenovú verziu dostupný. Začali sme teda znova hľadať vhodné riešenie a narazili na Upgates. Systém na prvý pohľad vyzeral trošku komplikovanejšie či menej user-friendly, ale čím viac sme do neho prenikali, tým príjemnejšie sme boli prekvapení jeho možnosťami. Mimo kvalitnú API nás naozaj veľmi milo prekvapili možnosti “customizácie” položiek. Predaj káv a čajov vyžaduje špecifické riešenia, ktoré vždy dali externým programátorom zabrať. V prípade Upgates sme to zvládli viac menej sami s našimi základnými IT znalosťami. A navyše nám odmenou za premárnený čas a peniaze venované spomínanej konkurenčnej platforme bola aj možnosť vytvorenia doposiaľ najefektívnejšieho prepojenia so systémom ABRA Flexibee a možnosť ponúknuť zákazníkom voľnosť pri výbere množstva predávaných káv, čajov a orieškov. To sa prejavilo hneď pri vlastných predajoch, kde zákazníci volia väčšie množstvo ako volili kedysi.
K prevádzke svojho nového e-shopu ste sa rozhodli využiť Upgates. Čo vnímate ako najväčší rozdiel oproti ostatným platformám?
Ako som písal už vyššie. Možnosti úpravy variantov a konfigurácií bez nutnosti vytvárania unikátnych produktov. Ľahko editovateľné cenové vzorce. Celkovo premyslený systém ponúkajúci riešenia predaja špecifických produktov. Hromadné úpravy produktov bez nutnosti exportu a importu. Ľahké napojenie na externé systémy vďaka API prístupu. Stabilný systém s rýchlou podporou. Podľa našich skúseností najlepší pomer cena/výkon.