Príbeh e-shopu Kúsok ZeMě: Ako sa príroda mení na šperky s dušou

E-shop Kousek ZeMě je miestom, kde príroda a umenie splývajú v jeden harmonický celok. V tomto rozhovore sa dozviete, ako sa tvorkyňa Barbora Šiňorová inšpirovala krásami českých lúk a lesov a vydala sa na cestu k vytváraniu jedinečných šperkov z prírodnín. Celé je to príbeh o odvahe nasledovať svoju vášeň, prepojiť lásku k prírode a umeniu a premeniť ich na šperky, ktoré rozprávajú vlastný jedinečný príbeh.

Mohli by ste sa krátko predstaviť a povedať nám niečo o sebe? Aká je vaša cesta k umeniu a výrobe originálnych produktov?

Som tvorkyňou ručne vyrábaných šperkov z prírodnín zbieraných zo záhradky, českých lesov a lúk. Pochádzam z Vysočiny, kde som obklopená nádhernou prírodou, ktorá je pre mňa každodennou inšpiráciou. Milujem zdobnosť a bohatosť detailov, pretože verím, že krása sa skrýva v jemných, niekedy až nenápadných prvkoch, ktoré spoločne tvoria niečo jedinečné. Minimalizmus ma neláka – naopak ma fascinuje zložitosť a rozmanitosť, ktorú nám svet ponúka, čo sa do mojej tvorby silne premieta.

Moja cesta k umeniu začala podobne ako u mnohých iných tvorcov. Už od detstva som sa nachádzala v najrôznejších kreatívnych činnostiach a DIY projektoch. Kreslenie, maľovanie, navliekanie korálikov alebo modelovanie z polymérovej hmoty bolo niečo, čím som sa ako dieťa rada bavila. Postupom času som začala navštevovať kurzy akvarelových ilustrácií a figurálnej kresby, a vtedy sa vo mne zrodila myšlienka, že by som sa umeleckou tvorbou mohla jedného dňa živiť.

V štrnástich rokoch som objavila kúzlo Photoshopu, čo ma priviedlo ku grafickému dizajnu a digitálnej ilustrácii, pre ktorú som sa nadchla. Pochádzam z rodiny, ktorá nie je príliš umelecky zameraná, a tak som pri výbere strednej školy čelila určitému tlaku. Namiesto umeleckej školy som nakoniec nastúpila na zdravotnícku školu, kde som študovala zubného technika. Aj keď ma bavila manuálna práca, chýbal mi záujem o odbor a priestor pre kreativitu. Stále som túžila po niečom, kde by som nebola toľko limitovaná.

V priebehu strednej školy som sa okrajovo začala venovať aj výrobe šperkov a experimentovať s novými technikami. Často som si do laboratória nosila svoje výrobky, ktoré som tam v medzičase dokončovala a snažila sa vypracovať ich nedostatky. Šperky som ale stále vnímala skôr ako hobby. Stála som jednou nohou v tvorbe šperkov a druhou v grafickom dizajne, ktorý sa mi zdal viac perspektívny. Po maturite som sa nakoniec rozhodla pre grafický dizajn a odišla ho študovať do Anglicka. Bol to pre mňa veľký krok do neznáma, ktorý sa nakoniec ukázal ako jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som mohla urobiť. Prvýkrát v živote som sa tak cítila medzi svojimi, obklopená množstvom talentovaných a inšpiratívnych ľudí, ktorí zo mňa dokázali dostať maximum a posunúť za hranice mojich možností. Toto obdobie bolo pre mňa zlomové a ja som zaň nesmierne vďačná, pretože ma výrazne formovalo ako tvorcu i ako osobnosť.

Môžete nám povedať viac o príbehu za e-shopom Kousek ZeMě? Ako vznikla myšlienka spojiť prírodu, kreativitu a umenie do jedného projektu?

Kousek ZeMě bol pre mňa a stále je únik do sveta snov a fantázie. Je to miesto, kam som sa uchyľovala v tých najťažších obdobiach, keď bol svet príliš rýchly a ja som potrebovala spomaliť. Začala som nachádzať pokoj kedykoľvek som pretrhla krehké vlákna reality, vydala sa naprieč hlbokými lesmi a ticho počúvala, ako vo vetre šumí lístie. Keď som si uprostred rozkvitnútej lúky ľahla do trávy a cítila, ako mi kvapky dažďa stekajú po tvári. Príroda sa pre mňa v ten moment stala terapiou a ja som v sebe spoznala nutkanie nosiť kúsok z nej blízko srdca, nech by som bola kdekoľvek.

Keď som na internete narazila na fotku zakonzervovaného lišajníka, okamžite ma to uchvátilo a vedela som, že je to niečo, o čom potrebujem vedieť viac. Ponorila som sa do hľadania ideálneho spôsobu, ako udržať prírodniny, ktoré som vonku nachádzala krásne tak, aby mohli robiť radosť naveky. Prírodniny sa pre mňa stali akýmsi médiom, farbami, ktorými maľujem a svet mojou neobmedzenou paletou. A pretože verím, že každé dielo má v sebe kúsok duše toho, kto ho vytvoril, zrodil sa Kousek ZeMě. Malý, tichý kúsok jemného sveta, kde čas plynie pomalšie, a v ktorom môžem rozprávať príbehy o rozprávkovej kráse a rozmanitosti prírody.

Týmto sa mi podarilo spojiť dva dôležité aspekty. Lásku k prírode a lásku k tvorbe. Prírodniny do svojich šperkov sama starostlivo zbieram s úctou k prostrediu, v ktorom rastú, a to je pre mňa jedna z najkrajších častí celého procesu. Každá prechádzka lesom, lúkou alebo pozdĺž potokov je zároveň hľadaním nových pokladov, ktoré potom pretváram do šperkov. Kousek ZeMě pre mňa nie je len značka, je to môj príbeh a vnútorné miesto, ktoré otváram všetkým, ktorí sú ochotní načúvať.

Kedy ste sa rozhodli svoje produkty začať predávať online? Aké boli vaše prvotné myšlienky a obavy?

Predávať online bolo už od začiatku mojím zámerom. Vlastný e-shop som si založila v polovici roka 2023. Do tej doby som vyskúšala niekoľko marketplace webov, ale nebolo to skrátka ono. Chýbala mi prevažne možnosť prispôsobiť si obchod podľa svojich predstáv, a navyše poplatky, ktoré si marketplace účtovali, boli vysoké a prestávali sa mi vyplácať. Namiesto účasti na trhoch so stánkom som chcela svoj čas radšej venovať rozvíjaniu a zdokonaľovaniu svojej tvorby. Vlastný e-shop sa tak javil ako najlepšie riešenie.

V tom čase som si prechádzala niekoľkými dôležitými životnými zmenami. Sťahovala som sa preč z veľkého mesta, plánovala začať podnikať ako grafička na voľnej nohe a k tomu si bokom privyrábať aj výrobou šperkov, ku ktorým ma to čoraz viac ťahalo. Spočiatku som len dúfala, že nájdem to správne publikum, ktoré moje práce osloví. Keď sa začali objavovať prví záujemcovia a objednávky, dodalo mi to nádej, na ktorú som sa rozhodla si vsadiť. S tým samozrejme prišli aj obavy z neúspechu. Či sa dokážem presadiť, či moja tvorba bude mať úspech, a či sa tým vôbec dokážem uživiť. Ale predaj rýchlo nabieral na obrátkach, a s každým novým zákazníkom rástla aj moja istota. To, čo malo byť pôvodne len vedľajším príjmom, sa stalo mojou hlavnou a jedinou prácou. A vďaka tomu sa teraz môžem naplno venovať tomu, čo ma najviac baví.

Čo bolo najväčšou výzvou pri prevode vašej vášne do online sveta?

Jednou z najväčších výziev bola tvorba publika. Keď tvoríte niečo tak osobné, je kľúčové nájsť si cestu k ľuďom, ktorí ocenia vašu prácu a príbeh, ktorý za ňou stojí. Ďalšou veľkou úlohou bola prezentácia mojej značky, ktorá je pre mňa neoddeliteľná od mojej osobnosti. Pretože každý kúsok, ktorý vytvorím, je zrkadlom môjho prístupu k prírode a kreativite, chcela som, aby moja online prezentácia bola čo najviac autentická. Nájsť rovnováhu medzi tým, ako správne ukázať svoje výrobky a ako predstaviť samu seba ako tvorcu nebolo vôbec jednoduché. V neposlednom rade to bola aj tvorba obsahu. Na sociálnych sieťach je dôležité nielen zdieľať výsledky svojej práce, ale aj ukázať proces, inšpiráciu a príbehy, ktoré za tvorbou stoja. Naučila som sa, že ľudia sa chcú prepojiť nielen s hotovým produktom, ale aj s cestou, ktorá k nemu vedie.

Aké boli vaše prvé úspechy s e-shopom? Pamätáte si na prvú objednávku alebo pozitívnu spätnú väzbu od zákazníka?

Za svoj najväčší úspech s e-shopom považujem spokojných zákazníkov, ktorí sa ku mne pravidelne vracajú. Neuveriteľne ma teší, keď vidím, že ľudia nakupujú moje šperky nielen pre seba, ale aj ako darčeky pre svojich blízkych. Každá opakovaná objednávka je pre mňa potvrdením, že moja práca má zmysel a robí radosť nielen mne, ale aj stovkám ďalších ľudí. Obzvlášť ma poteší, keď mi zákazník k objednávke pripojí milú poznámku, alebo keď dostanem správu, že šperk je v skutočnosti ešte krajší ako na fotkách.

Vo svojej práci som neuveriteľný perfekcionista a ku každému šperku pristupujem ako k dielu, ktorým sa môžem hrdo prezentovať. Čas od času ale vznikne kúsok, ktorý má nejakú drobnú nedokonalosť, akou je napríklad bublinku alebo malú odreninu. Postupom času som ale zistila, že aj také kúsky majú svojich fanúšikov, ktorí si ich cielene vyberajú ako niečo skutočne unikátne. Aj to vnímam ako veľký úspech, pretože vďaka tomu sa aj ja učím tieto drobné nedokonalosti milovať a nenechávať nič nazmar.

Máte ešte niekde fotku prvého šperku, ktorý ste predali a tak nejako to celé začalo? Aký ste mali pocit pri prvom predaji?

Na svoj prvý predaj si pamätám veľmi dobre. Dlhé roky som výrobu šperkov mala ako koníček. Neustále vznikali nové a ja som už nevedela, čo s nimi. Rozdávala som ich kamarátom a známym až som jedného dňa na Instagrame dostala správu od slečny, ktorá mala záujem o šperk s motýlím krídlom, ktorého fotku som na svojom profile zdieľala. Náhrdelník som jej dokonca odovzdávala osobne v stanici metra Budějovická. Ani vo sne by mi nenapadlo, že by niekto o moju tvorbu skutočne stál, a už vôbec som nevedela, akú by mala mať hodnotu. Spomínam si, že som za neho dostala niečo okolo päťdesiat korún, ktoré mi pokryli náklady na materiál, ale ten moment pre mňa znamenal oveľa viac. V tú chvíľu mi to dodalo nádej, že na svete možno existujú ľudia, ktorých by moja tvorba zaujímala natoľko, že by ju chceli mať u seba doma a nosiť na svojom tele. Zahliadla som možnú cestu do budúcnosti, v ktorú som v priebehu rokov chcela začať veriť, ale vtedy som si ešte netrúfla ju plne prijať.

Čo máte v pláne do budúcnosti? Ak to teda nie je tajné.

Momentálne som sa ponorila do tvorby prírodných dekorácií. Už v minulosti som ich síce pár vytvorila, ale pretože boli šperky veľmi žiadané, nezostávalo mi na ne toľko času, koľko by som si priala. Počas posledných mesiacov sa mi podarilo nazhromaždiť veľa prírodnín a kvetín, ktoré neboli na šperky vhodné. Dekorácie sa teda stali ideálnym spôsobom, ako tieto materiály využiť a zároveň aj rozšíriť ponuku o niečo nové.

V tejto chvíli pripravujem dva druhy dekorácií - rámčeky na stenu a teráriá. Dekorácie sú oproti šperkom veľká výzva, pretože sú náročné ako na čas, tak aj na materiál, ale o to zábavnejšia je ich tvorba. Milujem vytvárať neobvyklé kombinácie prírodnín. Také, ktoré nemôžeme vonku len tak vidieť pohromade. Pod rukami mi tak rozkvitajú úplne nové svety, kde aj ten najmenší kvietok so sebou nesie svoj vlastný príbeh a spoločne s ostatnými tvorí krajinu ako z tých najhlbších snov. A to najkrajšie? Môžem sledovať, ako z prírodných pokladov vzniká nová rozprávka, kde sa zastavil čas.

Veľmi často sa stretávame hlavne u tvorcov jedinečných produktov a umelcov, že si nie sú istí, či stojí za to, aby si zakladali e-shop. Čo by ste im odkázali?

Zahoďte všetky svoje pochybnosti! Aj ja sama som spočiatku váhala nad založením vlastného e-shopu a preskúmala najrôznejšie marketplace weby určené na predaj ručne vyrobených produktov, ktoré sú pre malých tvorcov veľmi lákavé tým, že stačí produkt nahrať a začať predávať. Veľa menších tvorcov má neraz pocit, že mať vlastný e-shop je niečo časovo a finančne náročné, ale nemusí to tak vôbec byť.

Mať vlastný e-shop mi vo viacerých ohľadoch ušetrilo veľa práce a starostí, ale hlavne mi to prinieslo spôsob profesionálnej prezentácie a slobodu v budovaní identity značky, čo považujem za niečo nesmierne dôležité. Ako malí tvorcovia a umelci tvrdo pracujeme na svojich dielach, ktoré si zaslúžia mať vlastný priestor a byť v ňom vidieť. Často ale zabúdame na to, že prezentácia našich diel je rovnako zásadná ako ich tvorba. To, ako k publiku o svojej tvorbe hovoríme slovne aj vizuálne hrá veľkú úlohu v nadväzovaní vzťahu medzi našou tvorbou a jej obdivovateľmi. Vlastný e-shop je skvelý prostriedok, ktorý nám budovanie týchto vzťahov dokáže významne pomôcť.

Môžete nám na záver ešte povedať, odkiaľ ste s e-shopom prešli a prečo ste sa rozhodli práve pre Upgates?

Svoj e-shop som migrovala od Squarespace. Postupom času, keď moja značka rástla, začali rásť aj moje nároky na e-shopové riešenie. Squarespace bohužiaľ postrádalo pre mňa dôležité funkcie a hľadanie alternatív, ktoré by tieto funkcie nahradili, bolo veľmi náročné. Zhruba po pol roku som sa rozhodla, že najlepším východiskom bude prejsť k poskytovateľovi e-shopu, ktorý by spĺňal moje požiadavky a Upgates sa rýchlo stalo voľbou číslo jeden. Ako grafička som si ľahko poradila s grafickými prvkami, rýchlo som sa zorientovala v správe objednávok, systéme skladu a variantoch produktov. Upgates mi uľahčilo fakturáciu, ktorá prebieha automaticky, napojenie na prepravcov a tiež tlač štítkov, s ktorými som predtým bojovala.

Pri pohľade späť môžem povedať, že som v rozhodovaní o prechode k inému poskytovateľovi neurobila chybu a dúfam, že môj e-shop bude môcť u Upgates aj naďalej rásť a prekvitať.

Chci si taky vytvořit e-shop

Ďalší článok
Príbeh e-shopu MOO book: ako úspešné grafické štúdio pretvorilo kreativitu na detskú radosť