Príbeh e-shopu Lii Leather: o tom, ako kožené výrobky vyrábať udržateľne a prečo je ručná práca omnoho kvalitnejšia ako veľkovýroba

Nápad vyrábať kvalitné ručne šité kožené výrobky sa v hlave Ilony Lukášovej zrodil už pred niekoľkými rokmi. Svoje diáre alebo peňaženky chce vyrábať hlavne udržateľne a eticky. V rozhovore so zakladateľkou e-shopu sme si okrem iného pokecali o tom, ako sa líši ručne vyrobený kožený produkt od toho z továrne. Môžeme prezradiť, že rozdiel je to naozaj zásadný. Viac už si prečítate v príbehu Upgates e-shopu Lii Leather

Na svojom e-shope Lii leather predávate ručne vyrábané kožené produkty. Môžete nám na úvod prezradiť, ako ste sa k práci s kožou dostali a ako dlho už svoje umenie zdokonaľujete?  

K práci s kožou som sa dostala vlastne náhodou. V roku 2016 som sa rozhodla, že budem mať svoju značku diárov. V hlave som mala jasnú predstavu, ako by môj vysnívaný diár mal vyzerať. Vedela som, že by to nemal byť klasický sezónny diár na 1 rok, ktorý sa potom vyhodí. Nechcela som, aby bol moc zdobený a dievčenský, ale zároveň by nemal pôsobiť usadlo. Skrátka, aby bol jednoduchý a mal šmrnc. V tej dobe som dorábala bakalárske štúdium a tak som pomaly pri voľných chvíľach dávala všetko dohromady. Plán bol taký, že na všetko budem mať dodávateľa, ja len všetky kusy dám dohromady a postarám sa o predaj a budovanie značky. Keď som ale zháňala niekoho, kto by mi kožené obaly šil, niekoľkokrát som narazila. Už som to pomaly začala vzdávať. Keď som si šla vyzdvihnúť ďalší prototyp vyrobený u ďalšieho brašniara, zase nebol vôbec podľa mojich predstáv. Keď na mne pán videl, že nie som spokojná, tak stroho povedal: ,,Tak si to ušite sama slečna.” No a bolo to. Vedela som, že som zručná a niečo tvoriť ma bavilo od mala, zároveň som vedela, že som dosť tvrdohlavá na to, aby som dotiahla to, čo si zmyslím. Rok mi trvalo, kým som sa cítila dosť sebaisto na to, aby som šla s kožou na trh :-) Takže tento rok už je piaty rok a stále je čo sa učiť.

Vieme, že myslíte tiež na udržateľnosť, v akých ohľadoch môžu byť kožené výrobky udržateľnejšie?  

Koža a jej náhrady budú podľa mňa vždy diskutované materiály, čo sa udržateľnosti týka. A ako pri koži, tak aj pri jej náhradách len môžeme zvoliť menej alebo viac udržateľný variant. Za mňa je koža úžasná v tom, že nám pri správnej starostlivosti vydrží roky. Navyše, čo pri iných materiáloch berieme ako poškodenie a často dokonca aj ako dôvod na vyhodenie (tým myslím rôzne oderky, škrabance, zmenu farby..), pri koži sú tieto nedokonalosti považované za patinu, ktorá má svoje kúzlo. Často je práve patina jedna z hlavných vecí, ktorú ľudia na koži milujú. Navyše, keď už kožená vec doslúži, prirodzene sa rozloží. To platí samozrejme len pokiaľ bola už v začiatkoch spracovaná šetrne.

Môžete nám povedať viac o materiáloch, ktoré pri výrobe používate? 

Ako som spomínala predtým, pri koži môžeme zvoliť menej alebo viac udržateľný variant. Ja používam talianske kože s certifikátom Pelle Conciata al Vegetale in Toscana. Tento certifikát okrem iného zaručuje napríklad to, že kravy boli chované pre potravinársky priemysel a pochádzajú z fariem, ktoré spĺňajú právne predpisy EÚ o dobrých životných podmienkach zvierat. Ďalej je tu záruka, že kože sú vyčistené prírodnými trieslovinami na báze rastlín alebo napríklad to, že v garbiarni dbajú na zdravie a bezpečnosť na pracovisku, na mzdy bez diskriminácie na základe pohlavia, etnického pôvodu alebo náboženského vyznania. Kto by si chcel prečítať, čo všetko tento certifikát zaručuje, je k dispozícii na týchto stránkach.

V čom sa líši ručne vyrábaná kožená kabelka alebo peňaženka od tej z veľkovýroby? 

Nehľadiac na to, že nie všetky veľkovýroby sú etické, predovšetkým čo sa týka pracovných podmienok svojich zamestnancov. Ide prirodzene väčšine veľkovýrob hlavne o zisk, takže už toľko neriešia, s akou kožou pracujú. Hlavný rozdiel je ale v tom, že veľkovýroby šijú kožené výrobky na šijacom stroji. Steh na stroji sa nazýva viazaný steh. V skratke šijací stroj využíva dva kusy nite, ktoré sa vzájomne previažu. Ide o klasický steh, ktorý poznáme aj z bežných šijacích strojov. Pokiaľ sa nám pri koženom produkte šitom na šijacom stroji prederie aj len jediný steh, začne sa nám párať celý šev. Pri ručnom šití sa šije len s jedným kusom nite tzv. sedlárskym stehom. Sedlársky steh má úžasnú výhodu v tom, že dotiahnutím každého stehu vznikne suk. Životnosť a odolnosť ručne šitých výrobkov je vďaka tomu omnoho dlhšia, pretože aj keď sa nám prederie nejaký steh, zvyšok švu drží pekne pohromade. Tento proces je ale časovo veľmi náročný, napríklad jednoduchú peňaženku na profesionálnom šijacom stroji ušijeme aj za 1-3 minúty, zatiaľčo ušiť ručne rovnaký produkt môže trvať aj veľmi skúsenému brašnárovi 1 hodinu. 

Kde ešte si okrem e-shopu môžu zákazníci zakúpiť vaše produkty?  

Produkty Lii leather je možné zakúpiť len na eshope. Pred pandémiou aj na pár vybraných marketoch pre českých tvorcov. To bolo super, pretože som sa so zákazníkmi konečne mohla stretnúť osobne a ľudia si mohli všetko poriadne prehliadnuť a ,,ochytať”. Skrátka v tom nechýbal ľudský kontakt. Vždy som si každú akciu veľmi užila. Aj tento rok pred Vianocami, pokiaľ to situácia dovolí, by som chcela aspoň na pár akcií ísť znova. 

Ako sa vášmu e-shopu darí? Majú ľudia o dizajnové kožené produkty záujem?

Ja som pomerne veľký lajdák na sociálne siete, reklamu a podobne, ale aj tak musím povedať, že to nie je vôbec zlé. Rovnako ako vo svete, sa aj v Česku čím ďalej viac hovorí o udržateľnosti a dopadoch fast fashion. Vďaka tomu rastie aj záujem o lokálne výrobky. Ľudia sa viac zaujímajú o to, z akých materiálov sú produkty vyrobené a tiež ako sú vyrobené. A podľa mňa nám lokálnym tvorcom pomohla aj pandémia. Mnoho ľudí nás totiž chcelo podporiť v tom, čo robíme. Takže áno, myslím si, že ľudia o moje produkty majú čím ďalej väčší záujem a som za to veľmi vďačná. 

Prezradíte nám viac o vašich plánoch do budúcnosti? 

Plánov a snov mám veľa, je to jedna z vecí, ktorá ma motivuje stále pokračovať aj v dňoch, kedy sa moc nedarí. Čo sa týka nových produktov, tak musím ponuku držať na uzde aj napriek tomu, že nápadov mám veľa. Zatiaľ som ale na všetko sama, od výroby, ktorá zaberie veľa času, cez vybavovanie administratívy, eshop, fotenie, sociálne siete, balenie objednávok. Veľmi široká ponuka by ma asi skôr brzdila. Ale aj tak teraz cez leto, ktoré je také voľnejšie, chystám pár noviniek, ktoré sa mi snáď podarí počas jesene zverejniť. Ďalej by som chcela zaradiť viac výrobkov, ktoré budú vyrobené z odrezkov kože, aby som všetok materiál využila na maximum. Minulý rok som takto zaradila vianočné ozdoby práve z nevyužitých odrezkov kože a záujem bol tak veľký, že mňa samú prekvapil. A tiež sa tento rok rozrastie ponuka diárov, je to najobľúbenejší produkt mňa aj mojich zákazníkov. Verím, že budú mať z noviniek rovnako veľkú radosť ako mám ja. Čo sa týka zahraničia, tak je to môj veľký plán. Dúfam, že sa mi to v budúcom roku konečne podarí. A mojím terajším najväčším snom je mať veľkú vlastnú dielňu so showroomom, kam by mohli chodiť moji zákazníci pozrieť sa na výrobky aj do zákulisia výroby a rovno napríklad aj nakúpiť. To je ale zatiaľ vo hviezdach. 

Ďalší článok
Príbeh e-shopu domkyachaty.cz: ako sa firma s 20-ročnou tradíciou pustila do online predaja drevostavieb