Príbeh iDOcards: ako vznikli unikátne kartičky s aplikáciou pre hravú výučbu jazykov

Väčšina rodičov aj pedagógov sa zhodne na tom, že s výučbou jazykov je ideálne začať čo najskôr. Práve s touto myšlienkou sa Xenia Šmídová pustila do tvorby unikátnych kartičiek pre výučbu angličtiny. Nielen deti sa s kartičkami iDO a špeciálnou aplikáciou učia nové slovíčka hravou a zábavnou formou. Viac už sa o iDOcards dozviete v rozhovore so zakladateľkou projektu. 

Prostredníctvom svojich kartičiek iDO chcete pomôcť deťom pri učení angličtiny. Venujete sa výučbe jazykov dlhodobo alebo ste proste len jedného dňa dostali zaujímavý nápad?

Sme bilingválna rodina. Naša päťročná dcéra Sofinka hovorí dvomi jazykmi – po rusky a česky. Už od jej narodenia tieto dva jazyky počula zo všetkých strán a učila sa ich prirodzene. V dvoch jazykoch sleduje aj rozprávky, počúva pesničky a „číta“ knižky.

Zakladali sme si na tom, aby aj tretí jazyk - angličtina sa k nej dostával rovnako prirodzene a už od mala. Vzhľadom k tomu, že anglicky rodeného hovoriaceho v rodine nemáme, vždy som hľadala rôzne alternatívy, ako ju s týmto jazykom zoznámiť. Najdôležitejším kritériom bolo počuť hovorené slovo správne. Začala k nám dochádzať „doučovateľka“, sami doma sme počúvali pesničky a dívali sa na rozprávky v angličtine. A práve v tom sa zrodil nápad aj kartičiek iDO. 

Vieme, že ste si dali záležať na tom, aby kartičky spĺňali všetky štandardy. Navyše sa vyrábajú tu, v Česku. Ako zložité bolo zaistiť výrobu kartičiek?

Zložité to nie je, v odborných veciach, ako napr. aký druh papiera vybrať, nám poradil výrobca. Ale rozhodne to bolo časovo náročné. Od prvého návrhu dizajnu kariet a škatuliek, cez testovanie prototypov až po legislatívne schválenie ubehli asi 4 mesiace, kým sme mohli začať tlačiť. 

Veľmi dôležitou súčasťou iDOcards je tiež aplikácia. Môžete nám o nej povedať viac?

Aplikácia funguje ako skener kariet pre počúvanie anglickej výslovností slov. Stačí len namieriť na QR kód na karte a znenie je počuť okamžite. Nemá žiadne ďalšie funkcie, nie sú tam hry, je bez reklám a zadarmo. Vďaka tomu deti nič neruší.

Priblížte nám, prosím, ako vlastne iDOcards fungujú.

iDO sú v podstate obrázkové kartičky pre deti, aby sa podľa nich učili nové anglické slovíčka. Vždy 30 kariet v jednej téme. Ale na rozdiel od klasických anglických kartičiek deti (aj rodičia) nemusia čítať šialené prepisy výslovnosti v hranatých zátvorkách pod obrázkami, a len predpokladať, ako sa asi slovíčko vyslovuje. Namiesto toho je tam QR kód, ktorý stačí naskenovať a ihneď budú počuť, ako sa slovo povie správne po anglicky. Vnímajú tak nové slová hneď niekoľkými zmyslami, čo je veľmi dôležité.  

Navyše sa dajú hrať ako kartová hra, v ktorej je úlohou každého hráča vyslovovať anglické slovíčka nahlas (na základe počúvania), čím si ich lepšie zapamätajú. A tiež to skvele odbúrava zábrany hovoriť cudzím jazykom. 

Vaše výukové kartičky napojené na aplikáciu sú teda unikátne?

Áno. 

A aké zatiaľ zaznamenávate ohlasy?

Určite pozitívne. Rodičia dosť oceňujú, že aj s mobilom v ruke deti využívajú čas efektívne ?

Je zrejmé, že Váš produkt je určený predovšetkým pre deti. Učia sa ale s iDOcards aj dospelí?

Určite rodičia, ktorí sa zapájajú do hry s deťmi sa naučia väčšinu slov tiež.

Už vás napadlo, že by ste karty rozšírili aj na iné jazyky?

Do budúcnosti áno. Zatiaľ sa sústredíme na český trh, ale v rámci rozšírenia predaja určite bude viac jazykov.

Aké ďalšie tematické kartičky aktuálne pripravujete?

Pracujeme na rozšírení ponuky tém. Radi by sme, aby ľudia mali na výber asi z 10 rôznych tém a mohli ich podľa potreby kombinovať. 

Ďalší článok
Príbeh Time for JOKE: Chceli sme kartovú hru, v ktorej nejde o vedomosti, ale o zábavu