Príbeh Machovna.sk: ako sa z kreatívneho nápadu stalo úspešné podnikanie

Kým ešte pred niekoľkými rokmi išlo úplnú raritu, dnes sa machové obrazy či múru získavajú na popularite. Stretnúť sa s nimi môžeme v reštauráciách, kaviarňach, kanceláriách, ale tiež stále častejšie aj v domácnostiach. Vyrobiť si vlastnú machový obraz pritom nie je zase tak zložité. Teda ak zoženiete správny mech. A práve tie predáva e-shop Machovna.sk. Ako je možné, že ich machy a lišajníky vydrží možno až desať rokov a ako také machy vlastne vznikajú? Nielen o tom sme sa rozprávali s Michalom Kukučka z Machovna.sk a Mechovna.cz.

Machové obrazy na stenu sú v poslednej dobe obrovským hitom. Vy ale na to idete trochu inak. Namiesto hotových machov predávate príslušenstvo, aby si každý mohol vyrobiť vlastný obraz. Ako vás to napadlo?

Prišlo to rovnako ako veľa iných kreatívnych koníčkov a voľnočasových aktivít na doma – počas Covid obdobia. Machové obrazy sa nám páčili už predtým – nejaké sme už mali aj doma a napadlo nás, že by možno nebolo zložité vytvoriť si niečo podobné doma. Keďže času sme mali dosť, začali sme doma tvoriť menšie machové výrobky pre vlastnú potrebu – vence na dvere, stolové dekorácie, aj nejaké menšie obrazy. Postupne sme zistili, že zohnať všetko príslušenstvo nie je vždy také jednoduché, hlavne keď boli pozatvárané kamenné obchody a objednávať si každú maličkosť z iného e-shopu je zbytočne nákladné. Napadlo nás, že by bolo fajn ponúknuť ľuďom e-shop, ktorý bude zameraný čisto na aranžérsky materiál potrebný k výrobe machových obrazov a machových dekorácií bez potreby zdĺhavého googlenia a surfovania po internete.

Môžete nám prezradiť, ako tieto machy vlastne vznikajú?

Machy sa zbierajú v európskych lesoch – tam kde je ich dostatok, hlavne vo Francúzsku a v Škandinávii. Zber prebieha regulovane a udržateľným spôsobom, čiže na tom istom mieste sa machy zbierajú zasa až po niekoľkých rokoch. Pozbierané machy sa zvyčajne nechajú vysušiť a následne sa znova hydratujú pomocou špeciálneho stabilizačného roztoku, ktorý spôsobí, že machy naberú svoj pôvodný- živý vzhľad, ale už ďalej nedozrievajú, čiže nestarnú a zostávajú v takejto forme niekoľko rokov, až desaťročí. Je to vlastne určitá forma mumifikácie. Vďaka nej zostávajú machy mäkké a príjemné na dotyk a vďaka špeciálnym farbivám si udržiavajú svoju krásnu jasnú farbu.

Ako je vlastne zložité vypestovať vlastné mach? Mohli by to ľudia zvládnuť aj doma?

Možno ani nie tak zložité, ako zdĺhavé ? Machy rastú veľmi pomaly - do veľkosti, v ktorej sa zvyčajne zbierajú dorastajú niekoľko rokov. Okrem toho by im museli zabezpečiť aj vhodné životné podmienky. Nakoľko machy rastú hlavne v lese, vyhovuje im veľmi vlhké a tienisté prostredie. V prírode fungujú ako také regulátory vlhkosti – zadržiavajú nahromadenú vodu a postupne ju uvoľňujú do ovzdušia. Stále sa však bavíme iba o vypestovaní živého machu a ak by sa aj niekto na to dal, najťažšou časťou je ich zakonzervovanie, čiže samotná výroba stabilizovaného machu. Fabriky, ktoré sa takejto výrobe venujú, si svoje technologické postupy a know-how starostlivo chránia a dopátrať sa k presnému receptu je takmer nemožné.

Akú majú také machy životnosť?

Nakoľko sa stabilizované machy používajú len niekoľko rokov, nie je doposiaľ úplne známa ich maximálna životnosť. Pri dodržiavaní vhodných podmienok môžeme určite rátať so životnosťou približne 10 rokov, ale je možné, že zvládnu aj viac.

Takže sa o ne nemusím nijako starať?

Presne tak – netreba sa o ne nijako špeciálne starať. Jediné údržba, o ktorej sa môžeme baviť je občasné oprášenie od prachu - buď jemnou prachovkou alebo slabým vyfénovaním pomocou studeného vzduchu. Machy pôsobia antistaticky a zbytočne nepriťahujú prach, takže to stačí praktizovať raz za niekoľko mesiacov. Najdôležitejšou úlohou človeka, ktorý chce mať doma takéto machové umenie je však výber vhodného umiestnenia. Vnútorná vlhkosť v miestnosti by mala byť minimálne 40-50%, aby machy ostali mäkké a príjemné na dotyk. Nemali by byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, aby nestratili svoju farebnosť a nemali by sa dostať do priameho styku ani s vodou. Ak vieme zabezpečiť tieto jednoduché podmienky, machové výtvory nám môžu robiť radosť dlhé roky.

Aký je rozdiel medzi machom a lišajníkom?

Rozdiel je hlavne v ich biologickom zatriedení – lišajník vzniká symbiózou huby a riasy a mach je v skratke jednoduchá drobná nekvitnúca rastlinka, ktorá sa rozmnožuje výtrusmi. Vo svete stabilizovaných machov sa však medzi nimi veľmi rozdiel nerobí. Stabilizovaný lišajník sa ľudovo nazýva aj sobí mach a berie sa ako jeden z druhov machu. Na rozdiel od klasických machov má špongiovitú štruktúru a práca s ním je trocha odlišná, ale zato ponúka viac kreatívnych možností. Tento konkrétny typ lišajníka v našich lesoch nenájdeme – rastie v subpolárnom až polárnom pásme a na náš trh sa dostáva hlavne zo Škandinávskych krajín. Zato machy môžeme vidieť kedykoľvek aj my pri prechádzke lesom. Rastú zvyčajne na kmeňoch stromov alebo vo vlhkejších oblastiach tvoria súvislý prírodný koberec. Na Slovensku je však zber machu vo voľnej prírode protizákonný, preto ho neodporúčame zbierať a vynášať z lesov.

Ktoré machy sú medzi zákazníkmi najobľúbenejšie?

Každý zákazník má iné preferencie, iný vkus a samozrejme aj iný rozpočet na svoju kreatívnu tvorbu. Je rozdiel, či s machmi začína, alebo má už za sebou viacero výtvorov. Veľa zákazníkov začína práve s lišajníkom, nakoľko je dostupnejší, vhodný na menšie obrazy a na rozdiel od machov je ho možné dostať v akomkoľvek farebnom prevedení, čo otvára dvere ešte väčšej kreativite. Ak zákazník túži po jednoduchom a elegantnom prvku, vhodnom do moderného interiéru, väčšinou siahne po kopčekovom machu (Ball moss). Okrem toho, že pôsobí noblesnejšie, práca s ním je aj pomerne rýchla a jednoduchá. Ak má zákazník záujem o veľkorozmerný machový obraz alebo dokonca celú stenu, najvhodnejším riešením je použitie plochého machu (Flat moss), ktorý dostane vo forme machových koberčekov, takže dokáže aj veľkú plochu zaplniť pomerne rýchlo. Okrem toho sa dá veľmi dobre kombinovať s akýmikoľvek inými druhmi machu, alebo pre ešte vierohodnejšiu prírodnú scenériu aj s rôznymi stabilizovanými rastlinami, ako sú napríklad veľmi obľúbené paprade.

Prezradíte nám niečo o vašich plánoch do budúcnosti?

Nakoľko sme stále iba na začiatku podnikania, k mnohým plánom sme sa ešte ani nestihli dostať a mnohé nápady ešte len plánujeme zrealizovať. Momentálne ponúkame všetky základné druhy machov v rôznych farebných prevedeniach, niekoľko najobľúbenejších stabilizovaných rastlín používaných v machových obrazoch, kvalitné drevené rámy vo viacerých farbách a veľkostiach a základné lepiace príslušenstvo. Všetky sekcie však plánujeme postupne rozširovať a ponuku dopĺňať o nový sortiment, s prihliadnutím na dopyt zákazníkov a aktuálne trendy v tvorbe machových dekorácií. V najbližšej dobe to budú hlavne rámiky v menej tradičných tvaroch a rôzny prírodný aranžérsky materiál k machovým obrazom.

Ďalší článok
Pre veľa ľudí je teraz dôležité si svoj domov vylepšiť tak, aby sa v ňom cítili lepšie, hovorí Anna Majuková z IDYLO.cz