Príbeh nábytkárskeho e-shopu Steelo: veľkých reťazcov sa nebojíme. Naša sila je v udržateľnosti a kvalite

Nábytok začali vyrábať pred štyrmi rokmi. Od tej doby sa im podarilo vybudovať úspešnú značku, ktorej sa darí aj na Slovensku. Nábytok od Steelo si svojich zákazníkov získava predovšetkým unikátnym spojením dreva a kovu. Viac už sa dozviete v dnešnom rozhovore so zakladateľom originálneho e-shopu Jakubom Kühnom. 

Na e-shope Steelo nájdeme český dizajnový nábytok. Mohli by ste nám o svojich výrobkoch povedať viac? 

V Steele sa zaoberáme výrobou nábytku z kvalitných a odolných materiálov ako je oceľ a dubové masívne drevo. Kompletný proces výroby prebieha v našom areáli na severe Čiech. Vo výrobe sa môžeme oprieť o moderné strojové vybavenie, avšak každý produkt je ručne dokončený šikovnými stolármi a zámočníkmi. V súčasnosti ponúkame viac ako 100 unikátnych produktov do interiéru, ale aj na záhradu.

Ako dlho už sa výrobou nábytku zaoberáte? 

Prvé kúsky sme vyrobili koncom roka 2018. Vďaka záujmu našich zákazníkov sme mohli rýchlo vyrásť do súčasnej podoby, kedy zamestnávame viac ako 10 pracovníkov a spolupracujeme ďalej s lokálnymi čalúnnikmi, stolármi a kamenármi.

Ako prebieha proces návrhu nových kusov nábytku? 

Pri návrhu nových produktov sa riadime niekoľkými zásadami. Dizajn by mal byť nadčasový a ľahko kombinovateľný s ostatnými produktmi Steelo. Naše masívne drevo nemá výrazné hrče a hodí sa tak takmer do všetkých interiérových štýlov. Vďaka zjednotenému dizajnu produktov sa k nám zákazníci veľmi často vracajú, aby doplnili svoj domov ďalším kúskom.

Dokážem si predstaviť, že český trh s nábytkom majú pevne v rukách veľké nábytkárske reťazce s masovo vyrábanými produktmi. Ako ťažké je v týchto podmienkach uspieť s dizajnovým nábytkom, ktorý musí byť nevyhnutne citeľne drahší? 

V Steele nevidíme konkurenciu vo veľkých reťazcoch, naopak sa naše produkty môžu vkusne dopĺňať. Máte pravdu, náš sortiment je mierne drahší, rozdiel v kvalite použitých materiálov je však výrazný, spoznáte to na prvý pohľad. Nové trendy v nábytkárstve sú orientované práve na kvalitu a udržateľnosť. Investícia do stola, z ktorého budete mať radosť desiatky rokov, je určite správna. Sme navyše veľmi flexibilní a zákazníkom ponúkame rozmerové úpravy našich štandardných produktov.

O aké produkty je medzi nakupujúcimi najväčší záujem? 

Najviac vyrábame všetky typy stolov – jedálenské, konferenčné, odkladacie a pracovné. S týmito produktmi sa u nás spravidla začína. Často sa zákazníci vracajú pre knižnice, regály alebo napríklad nástenné police.

Na Slovensku pôsobíte pod značkou Steelnabytok.sk. Ako sa Vám u našich susedov darí? 

Začiatkom roka 2020 sme sa vydali aj za hranice na slovenský trh a z tohto kroku sme nadšení. Slováci, rovnako ako u nás, hľadajú kvalitný nábytok a v súčasnosti tvoria predaje z tejto krajiny približne 35% z celkových tržieb.

Ako vás postihujú problémy v dodávateľských reťazcoch, s ktorými súvisí raketový rast cien niektorých surovín? 

Predovšetkým skokový nárast cien hutníckeho materiálu, až o 160%, bol minulý rok veľmi nepríjemný. Prakticky všetky vstupné materiály vrátane obalového materiálu výrazne zdraželi. Samozrejme sme museli reagovať miernym zvýšením predajných cien. Teraz sa situácia už ustálila, napriek tomu minimalizujeme riziko výpadku niektorého z dodávateľov výrazným naskladnením hlavných surovín.

Aké máte ďalšie plány? 

Chceli by sme sa posúvať vo všetkých oblastiach. Tento rok máme v pláne investovať do nového CNC zariadenia za niekoľko milión korún, ktoré nám pomôže realizovať úplne ojedinelé dizajny a zvýši kapacitu výroby. Už veľmi silno koketujeme s myšlienkou otvorenia nového pražského showroomu a predajne. Samozrejmosťou je pre nás uvádzanie nových produktov. 

Ďalší článok
Príbeh iDOcards: ako vznikli unikátne kartičky s aplikáciou pre hravú výučbu jazykov