Zuzana Hager (CEO, Mentortools): Digitálne produkty skvele dopĺňajú e-shop o vysvetlenie fyzických produktov

Nie každý produkt na e-shope môže byť fyzický. Naopak sa stále častejšie stretávame s internetovými obchodmi s produktmi, ktoré sú digitálne. Môže ísť o vzdelávací obsah, poukazy alebo napríklad licencie. Vďaka novému doplnku Mentortools môžete teraz nehmotné produkty svojim zákazníkom jednoducho ponúknuť aj na svojom Upgates e-shope. O nástroji Mentortools a jeho prínosoch vrátane podpory predaja klasického tovaru na e-shope, sme sa rozprávali so CEO Mentortools pre Česko a Slovensko Zuzanou Hager.

Predstavte nám na úvod Mentortools. V čom môže pomôcť e-shopom?

Mentortools je softvér, cez ktorý si vlastník e-shopu vytvorí online akadémiu pre digitálne produkty. Je to presne rovnako ako pri tvorbe e-shopu - na jeho tvorbu potrebný špecifický softvér ako napríklad Upgates.

Vlastná online akadémia (inými slovami členská sekcia) obsahuje online kurzy, e-knižky, kvízy, či nahraté časti pre individuálne spolupráce. 

Digitálne produkty skvelo dopĺňajú e-shop o vysvetlenia fyzických produktov, pochopenie ich benefitov, definovanie odlišnosti oproti konkurencii, či návod na použitie týchto produktov. 

Tak zákazníci e-shopu pochopia, prečo nakupovať produkty práve z toho e-shopu a nehľadať napríklad lacnejšie alternatívy.

Takže môže byť užitočný aj pre tých, ktorí doteraz predávali iba fyzické produkty?

Určite áno. Tvorba digitálnych produktov je jednoduchá. Mentortools obsahuje šablóny hotových produktov, prípadne dopomôžu integrované funkcie, ktoré využívajú umelú inteligenciu. 

Digitálne produkty sú potom viditeľné aj priamo na e-shope (v Upgates). Okrem toho, že digitálne produkty popisujú fyzické produkty, majú ešte inú skvelú schopnosť. 

Digitálne produkty možno raz vytvoriť a ponúkať ich zadarmo - za mailovú adresu. A takto si vlastník e-shopu tvorí databázu potenciálnych zákazníkov, ktorých primárne produkty z e-shopu zaujímajú, ale možno ešte nie sú rozhodnutí si niečo zakúpiť. 

Rozhodnutie kúpy môže prísť až keď si pozrú bezplatný digitálny produkt, prípadne keď ich osloví nejaký konkrétny fyzický produkt, ktorý nájdu v newslettri (po tom ako vymenili mailovú adresu za prístup k online produktu, začnú prijímať newsletter s promom a objasnením produktov z e-shopu). 

A v neposlednom rade - cez e-shop ako aj online akadémiu možno predávať online produkty. A tak si vlastník e-shopu rozširuje portfólio zdrojov príjmov aj o priamy predaj digitálnych produktov.  

Aké výhody prináša spustenie akadémie na vlastnej webovej stránke?

Akonáhle niečo znamená jadro podnikania alebo hlavnú súčasť podnikania, neodporúčame podnikateľom voliť lacnejšie alebo naoko jednoduchšie alternatívy. 

Akonáhle sú online produkty nahraté na nejakej veľkej platforme, vlastník e-shopu stráca kontrolu nad tým, kto vidí tieto obsahy, ich nacenením, musí platiť provízie z predaja prevádzkovateľovi a uniká mu tým podstata tvorby online kurzov. 

Ak tieto materiály vkladá len na sociálne siete, znovu stráca kontrolu nad obsahmi. Pretože kvôli algoritmom sociálnych sietí sa k obsahom dostáva len časť ľudí (a nie všetci followeri). Plus, všetky obsahy sa postupne strácajú v množstve ďalších obsahov, ktoré nie sú žiadnym spôsobom chronologicky zoradené a znemožňujú ich dlhodobé využívanie.

Na vlastnom webe (vo vlastnej online akadémii) sú všetky obsahy štruktúrované, zoskupené vo vami zvolenom systéme a teda sprístupnené dlhodobo a v kvalitnom formáte. 

Vlastník online akadémie má 100% kontrolu nad obsahmi, kto ich vidí, či sú spoplatnené alebo zadarmo a taktiež presne vie, kto vidí tieto obsahy (má na tieto osoby mailové údaje, ktoré vypĺňajú pri vstupe do akadémie). 

Kto teda tvorí kvalitné obsahy a je frustrovaný, že na sociálnych sieťach musí neustále niečo uverejňovať (kvantita nad kvalitu), aby zostal relevantný, ocení ľahkosť a profesionalitu vlastnej akadémie. 

Je možné si vďaka Mentortools na Upgates spustiť e-shop s digitálnymi produktmi, ako sú licenčné kľúče, certifikáty, poukazy a podobne?

Mentortools je primárne softvér na tvorbu vlastnej (white label) online akadémie. V tejto akadémii možno okrem online kurzov vytvoriť aj kvízy, vkladať do vnútra linky na termínový kalendár, rôzne konkrétne produkty z e-shopu a okrem toho vkladať do vnútra aj licencie, poukazy a ďalšie formáty. 

Ste aktívni aj v nemecky hovoriacich krajinách. Pomáhate podnikateľom s expanziou na západ od Česka a Slovenska?

Mentortools vznikol ako odpoveď na nedostatočný profesionálny priestor pre koučov, inštruktorov a iných online podnikateľov, ktorí svojich potenciálnych zákazníkov “zabávali” na sociálnych sieťach v nádeji, že takto budú predávať svoje produkty. 

Všetky marketingové trendy väčšinou vznikajú v Amerike (posledné roky aj vo východnej Ázii), potom ich prirodzene preberá západná Európa a až potom sa dostávajú do Čiech a na Slovensko. Čo je pre našich podnikateľov dobrá správa, pretože sa môžeme v mnohých veciach pripraviť na vývoj online trhu na najbližšie roky.

Mentortools v Nemecku zožal veľký úspech, a preto sme sa rozhodli ho naplno etablovať aj u nás. Avšak, ide o obojstrannú príležitosť. Pretože my v Mentortools vieme, čo je v súčasnosti na západe potrebné pre úspech. Tým pádom dokážeme podporiť aj podnikateľov zo Slovenska či Čiech, ktorí majú záujem o promovanie svojej akadémie (a e-eshopu) v zahraničí. 

Kam sa môže prevádzkovateľ e-shopu obrátiť pre radu pri budovaní online členského obsahu?

Každý nový používateľ softvéru Mentortools dostáva hneď po registrácii pozvánku na jeden odborný telefonát s naším expertom. 

Priamo v tomto telefonáte sa vlastník alebo prevádzkovateľ e-shopu zorientuje v technických nastaveniach a strategickom postupe. Zistí, kde nájde technické návody, ako sa dostane k našej bezplatnej marketingovej akadémii a taktiež sa zoznámi s našimi individuálnymi spoluprácami. 

Individuálne spolupráce kladú fokus na technické nastavenie naším tímom + individuálnu podporu pri tvorbe predajného procesu na základe toho, čo prevádzkovateľ/ vlastník už teraz má a čo chce predajným procesom docieliť.

Aké máte plány s vašou platformou do budúcnosti?

Mentortools je populárny na niekoľkých trhoch v Európe. Našou silnou stránkou je 100% fokus na tvorbu najlepšieho softvéru pre tvorbu online akadémie. A to je našou prioritou do budúcna. 

Používatelia Mentortools môžu očakávať kvalitný softvér s intuitívnou navigáciou, celý ekosystém marketingovej a technickej podpory, mnoho ďalších spoluprác s kvalitnými softvérmi ako je Upgates, ako aj neustále pribúdanie ďalších skvelých funkcií (aj s umelou inteligenciou).

S Mentortools si používatelia rýchlo, jednoducho a bez tímu technikov vytvoria vlastnú online akadémiu. Prepoja ju bez námahy s ďalšími softvérmi ako je Upgates, prípadne email marketingovými či platobnými softvérmi pre kompletný, plynulý predajný proces. A navyše ocenia ďalšie funkcie ako sú integrované diskusné fóra, samo-vyhodnocovacie kvízy, či prehľadná analytika. A každým mesiacom budú využívať nové funkcie od Mentortools, ktoré ich udržia na špici ako lídrov na trhu.

Chcete sa o online akadémii pre e-shop a predaji digitálnych produktov dozvedieť viac? Prihláste sa na spoločný webinár Upgates a Mentortools! Webinár tento štvrtok od 19 hodín.

Vypočujte si nahrávku od prezentujúcej - Zuzany Hager z Mentortools

Dátum: tento štvrtok o 19.00 hod.

Registrácia na webinár

Ďalší článok
Ako majiteľom e-shopov pomôže účtovnícky program