SEO

Pre optimalizáciu obsahu pre vyhľadávače sa aj v našich končinách vžil názov SEO.

Čo je to SEO

Ide o dlhodobú a vytrvalú snahu získať obsah na webových stránkach na popredné pozície v internetových vyhľadávačoch, čo zvyšuje šancu úspechu u cieľových zákazníkov. Existujú základné princípy, ktorými sa SEO špecialisti pri optimalizácii stránok riadi. Háčik je však v tom, že do podrobného fungovania internetových vyhľadávačov verejnosť nevidí. SEO optimalizácia sa teda uskutočňuje predovšetkým na základe predpokladu fungovania vyhľadávačov, ktoré sa navyše neustále vyvíjajú.

Cieľom prevádzkovateľov najväčších vyhľadávačov je totiž zobrazovať používateľom skutočne relevantný obsah. Do toho úlohy sú najmä v posledných rokoch masívne zapájané pokročilé technológie umelej inteligencie a strojového učenia. Základom dobrej SEO optimalizácia je tým pádom skutočne kvalitný obsah. Algoritmy vyhľadávačov totiž relevantnosť obsahu vyhodnocujú na základe stoviek najrôznejších faktorov a tak už dlho nestačí len násilné pretlačenie do najväčšieho počtu kľúčových slov do textu.

Významnou súčasťou SEO je linkbuilding, ktorý je založený predovšetkým na získavanie spätných odkazov.

Internetový vyhľadávač Google dlhé roky používa na hodnotenie relevantnosti stránok nástroj PageRank. Pravdou je ale aj to, že dôležitosť PageRanku pre zobrazenie vo vyhľadávaní sa v posledných rokoch znižuje. Dopĺňajú ho totiž oveľa pokročilejšie nástroje ako je napríklad RankBrain. SEO je súčasťou SEM.