Silnejší overovania platieb zákazníkov internetových obchodov

Smernica EÚ PSD2 aneb nový a prísnejší spôsob overovania totožnosti zákazníkov platiacich kartou. Jej zavedenie desí nejedného majiteľa internetového obchodu. V skratke ide o zvýšenie bezpečnosti online platieb v obchodoch. To znamená vyšší stupeň overenia u platby kartou na e-shope. Zároveň môže nariadenie skomplikovať dokončenie platby. Novo totiž bude zákazník musieť pri platbe prejsť dvoufaktorovým overením.

pri platbe kartou bude treba potvrdiť aspoň 2/3 faktorov. Tie sú delené do kategórií:

  1. znalosť (heslo, pIN a pod.)
  2. držanie (overený telefón)
  3. inherence (Touch / Face ID, biometrické údaje a pod.)

Len overovací kód v SMS tak nebude stačiť. Už samotné 3d secure overenie zvyšovalo počet nedokončených alebo zamietnutých platieb. S novoprijatým spôsobom overení bude takýchto prípadov veľmi pravdepodobne pribúdať. To môže byť problém nielen v malých, ale aj u stredných e-shopov.

Môže niektorých zákazníkov tento spôsob overovania platby odradiť? Určite môže. potom sa uchýli k hľadaniu alternatívy. Respektíve konkurencia, ktorá ponúka napríklad platbu na dobierku alebo tzv. odloženú platbu. Smernica u nás mala byť pôvodne platná od 14. septembra, teraz je ale jej platnosť odložená na neurčito. Implementácia je totiž natoľko zložitá, že s ňou banky majú problémy. prerokovanej odloženie odôvodňujú najmä nedostatkom času na prípravu a realizáciu. Odloženie je stanovené na neurčito. predpokladá sa s ním však minimálne na pol roka. Internetové obchody sa tak pred začiatkom sezóny nemusia obávať. Zmenám sa ale do budúcna určite nevyhnú. preto je potreba s uvedením smernice do platnosti počítať. A pokiaľ možno sa pokúsiť eliminovať alebo zmierniť jej možné dopady.