Affiliate marketing pre e-shopy Upgates

Affiliate marketing (niekedy nazývaný partnerský marketing) je postavený na spolupráci, ktorá je výhodná pre všetky zúčastnené strany.

Celý systém affiliate marketingu je postavený na výkone, jedná sa teda o výkonnostný druh marketingu. To znamená, že vy ako e-shopér získavate objednávky z affiliate marketingu, ale platíte vždy rovnakú a pevnú čiastku za túto objednávku. Za privedenú objednávku vždy patrí provízia subjektu, ktorý ju priviedol.

S affiliate marketingom sa vám nestane, že by ste prerobili na objednávke. Toto je jeden z dôvodov, prečo je affiliate marketing jeden z najobľúbenejších marketingových kanálov vôbec.

Kto je kto na affiliate trhu?

Na affiliate trhu existujú (okrem zákazníkov) 3 subjekty.

Affiliate inzerent

Affiliate inzerent je človek, firma, e-shop, ktorý má čo predávať, či ponúkať online a chce, aby jeho tovar alebo službu propagoval affiliate partner za províziu z predaja.

Affiliate partner

Affiliate partner je človek alebo firma, ktorý chce propagovať tovar alebo služby cez svoje marketingové kanály a zdroje návštevnosti. Keď privedie e-shopu objednávku, patrí mu za privedeného zákazníka provízia.

Typy affiliate partnerov môžeme deliť na:

 • záujmové blogy
 • produktové katalógy
 • recenzné weby
 • cashbackové portály
 • kupónové weby
 • špecialisti na online reklamu (PPC)
 • špecialisti na Google shopping
 • špecialisti na remarketing/retargeting
 • influenceri

V skratke - affiliate partner je váš online obchodník, ktorý propaguje vaše produkty a služby a chce za to províziu iba z uskutočneného (zaplateného, nevráteného) predaja.

Affiliate manažér

Affiliate manažér je človek alebo firma, ktorá sa stará o to, aby affiliate inzerenti aj partneri boli spokojní so vzájomným obchodným vzťahom.

Ide o „prostredníka“, ktorý má za úlohu:

 • hľadať nových affiliate partnerov
 • aktivovať súčasných affiliate partnerov
 • komunikovať so všetkými obchodníkmi
 • pripravovať propagačné materiály
 • kontrolovať schvaľovanie objednávok a preplácanie faktúr
 • rozvíjať affiliate program k spokojnosti všetkých

Výhody affiliate marketingu

1) Merateľnosť marketingového kanála

Affiliate marketing je skvelo merateľný. Vďaka tomu, že platíte iba za privedeného zákazníka, ktorý tovar nevráti, sú vaše náklady na objednávku stále rovnaké v čase. Môžete to povedať o iných marketingových kanáloch?

2) Optimalizácia pre vyhľadávače

Affiliate partneri majú obvykle silné weby, ktoré majú určitú autoritu. Preto keď máte affiliate program a v ňom povedzme 20 partnerov, ktorí na vás odkazujú, je to silný signál pre vyhľadávače, že váš e-shop je nájdenia hodný.

3) Zvýšenie povedomia o značke

Rovnako ako pri predchádzajúcom príklade - predstavte si, že 20 partnerov propaguje vaše produkty a k tomu napríklad doplní logo vášho e-shopu, či váš brandovaný banner.

Zrazu ste viditeľní na 20 na sebe nezávislých webových stránkach, zatiaľ čo vaša konkurencia sa stále snaží získať zákazníkov z produktových porovnávačov, kde sú na jednom webe spolu s ďalšími 10 e-shopmi.

4) Influencer marketing ako súčasť affiliate programu

Ak chcete začať pracovať s influencermi, ale neviete či cena, ktorú si žiadajú za propagáciu je adekvátna, je tu riešenie v podobe affiliate marketingu. Môžete influencerovi ponúknuť, že prvú propagáciu vykoná cez výkonnostný marketing (napríklad na týždeň). Pokiaľ sa osvedčí, môžete si jednoducho vypočítať náklady na propagáciu tak, aby vám dávali zmysel.

5) Zotrvačnosť ako pri žiadnom inom marketingovom kanáli

Affiliate marketing je špecifický v tom, že tu pracujete s ľuďmi a nie s číslami. Preto trvá program „rozbehnúť“, ale ako náhle sa vám to podarí, môže prinášať predaj do vášho e-shopu pokojne aj roky.

 

Nevýhody affiliate marketingu

Affiliate marketing má veľké množstvo výhod, ale bohužiaľ ich vyvažujú aj niektoré nevýhody.

1) Pracujete s ľuďmi, nie s číslami

Affiliate marketing stojí a padá na affiliate partneroch. Aby váš affiliate program fungoval, musíte affiliate partnerov pravidelne motivovať na propagáciu vašich produktov. Žiadny subjekt na trhu vám „nedodá“ zadarmo affiliate partnerov. Je potrebné affiliate partnerov hľadať a motivovať ich k propagácii, pracovať s nimi, starať sa o nich.

2) Pomalší štart

V prípade, že sa rozhodnete pustiť sa do affiliate marketingu, musíte počítať s tým, že bude chvíľku trvať, kým affiliate partneri prispôsobia svoje propagácie vašim produktom alebo vašej značke. Rozjazd affiliate programu tak môže zabrať pokojne aj 6 mesiacov.

Čo je AffilBox?

AffilBox je marketingový nástroj, vďaka ktorému si môžete vybudovať a spravovať vlastný affiliate program. Funguje na podobnom princípe ako napríklad e-shopové riešenie UpGates, čo znamená, že si softvér nemusíte kupovať za stovky tisíc a zložito inštalovať niekam na server. Všetko technické zázemie zariaďujeme my a vy si iba platíte ročný prenájom riešení.

Ako funguje AffilBox?

V AffilBoxe si môžete nastaviť výšku provízie, dobu platnosti cookies, pridať propagačné materiály, jednoducho pripraviť všetko potrebné dopredu.

A preto ako náhle sa vám začnú registrovať partneri, môžu začať ihneď propagovať (a predávať) vaše produkty.

Čo dokáže AffilBox?

AffilBox spĺňa všetky štandardné aj nadštandardné parametre, ktoré by ste čakali od affiliate softvéru. Pozrite sa, ako AffilBox dopadol v porovnaní affiliate softvéru.

Aké funkcie nájdete v AffilBoxe:

 • neobmedzený počet affiliate partnerov
 • meranie konverzií za predaj, kľučky alebo leady
 • meranie množstva klikov
 • rôzna výška provízie podľa kategórie e-shopu
 • farebná schéma a logo
 • umiestnenie aplikácie podľa e-shopu/webu (napríklad affiliate.vaseshop.sk)
 • napojenie na pár klikov do vášho e-shopového riešenia Upgates
 • viac jazykov a mien
 • bonusy pre partnerov podľa obratu
 • trackovateľné kupóny pre správu influencerov, offline kupónov alebo vašich interných obchodníkov

...a mnoho ďalšieho.

Pokiaľ vás zaujímajú všetky vlastnosti AffilBoxu, pozrite sa na porovnanie vlastností alebo si aktivujte AffilBox na 14 dní zadarmo!

Prečo si vybrať AffilBox?

Sme profesionáli s 10 rokmi praxe, a preto vieme, čo naši klienti potrebujú. V rámci podpory našim klientom ponúkame:

Nastavenie affiliate programu

Najatie affiliate manažéra

Audit affiliate programu

Vzdelanie vo forme Podcastu a pravidelných webinárov zadarmo

AffilBox a Upgates je správna voľba

AffilBox jednoducho napojíte do vášho e-shopového riešenia a môžete ihneď začať rozvíjať svoj partnerský marketingový kanál.

Klienti AffilBoxu sú schopní priemerne zvyšovať obrat svojho e-shopu o 10-60% (v závislosti na produktoch, značke, atp…)

Vyskúšajte AffilBox na 14 dní zadarmo bez záväzkov.