Rumunská ekonomika je najrýchlejšie rastúca v Európe. Buďte so svojím e-shopom pri tom!

Niektorí e-shopári pri hľadaní cieľovej krajiny expanzie svojho e-shopu Rumunsko stále prehliadajú. Pritom rumunská ekonomika rastie najrýchlejšie v Európe! Počet tu predávajúcich e-shopov je navyše stále nízky. To spolu s rýchlo rastúcim záujmom Rumunov o online nakupovanie robí z Rumunska ideálnu cieľovú krajinu expanzie e-shopu. Ako úspešne predávať na balkánskej „e-commerce rakete“? 

Rumunský e-commerce trh v číslach

Rumunsko je najľudnatejšou krajinou Balkánu. Žije tu 19,2 milióna obyvateľov, ktorí môžu vyberať z 15 000 e-shopov. Na jeden e-shop preto pripadá 1 280 obyvateľov. Čo je oproti Česku päťnásobok.

Rumunský e-commerce medziročne vzrástol o viac ako 35 %. Toto číslo lepšie vynikne pri porovnaní s jeho susedmi:

  • Bulharsko: medziročný rast e-commerce o 9 %, 1 390 obyvateľov na jeden e-shop
  • Maďarsko: medziročný rast e-commerce o 16 %, 750 obyvateľov na jeden e-shop

Rumunsko predstavuje veľkú príležitosť pre zahraničnú expanziu vášho e-shopu. Dokazuje to aj nárast online nakupujúcich. V súčasnosti nakupuje online 15 miliónov obyvateľov. S kvalitnou prípravou expanzie vášho e-shopu sa šanca na úspech na rumunskom e-commerce ešte zvyšuje. Bez čoho sa taká expanzia nezaobíde?

Zaujímavosť: pretože je rumunský e-commerce na skutočne prudkom vzostupe a podieľa sa na rumunskom HDP čím ďalej tým viac, bol 15. október stanovený ako Národný deň elektronického obchodovania.

Analýza rumunského online trhu

Ako prvý krok kvalitnej prípravy expanzie prichádza na rad detailná analýza zahraničného trhu a konkurencie. Spoznajte, aký záujem o váš segment tovaru v Rumunsku je, a získajte prehľad o budúcich konkurentoch. Podľa analýzy rumunského e-commerce potom dokážete pripraviť strategický marketingový mix, ktorým oslovíte maximum potenciálnych zákazníkov.

Marketplaces a produktové porovnávače v Rumunsku

Zo všetkých marketplaces je v Rumunsku najpopulárnejší marketplace.emag.ro. Rumunskí online zákazníci na ňom najviac oceňujú možnosť doručenia tovaru na odberové miesta. Tie sú rozprestreté po všetkých väčších mestách naprieč celým Rumunskom. Obľúbený je tiež Facebook Marketplace, okazii.ro alebo lajumate.ro.

Produktové porovnávače sú v Rumunsku tiež pomerne populárne. Prednú priečku popularity drží compari.ro. Rumuni tiež využívajú price.ro, shopmania.ro a emag.ro.

Zaujímavosť: v Rumunsku funguje Monitor Preţurilor (Food Price Monitor), čo je online platforma zhŕňajúca informácie o viac ako 30 000 produktoch. Vďaka nej môžu zákazníci ľahko nájsť najbližší obchod, ktorý hľadané produkty predáva, alebo porovnávať ceny v rôznych obchodoch a vybrať ten najlepší. Rovnako tak môžu porovnávať napríklad aj ceny palív.

Preferované spôsoby platby a doručenia tovaru

Rumunsko patrí medzi krajiny, kde zákazníci preferujú platbu na dobierku. Rovnako ako vo zvyšku krajín Európy ale vzrastá obľuba online platieb. Odporúčame preto založiť si rumunský bankový účet. Okrem toho, že ušetríte za bankové poplatky za medzinárodné platby, budete schopní rumunským zákazníkom ponúknuť platbu práve cez dobierku. Váš e-shop preto bude na rumunských zákazníkov pôsobiť dôveryhodnejšie. Získate tak silnú konkurenčnú výhodu oproti predajcom, ktorí ponúkajú len medzinárodné platby.

Preferovaný spôsob doručenia kopíruje zvyšok krajín Európy. Možnosť bezkontaktného doručenia do druhého dňa a odberové miesta sú v Rumunsku najpopulárnejšie. Vzhľadom k menej rozvinutej infraštruktúre Rumunska však nemusí byť riešenie logistiky svojpomocne najspoľahlivejšie. Outsourcing u fulfillmentových spoločností je v prípade Rumunska stávkou na istotu.

Myslite tiež na efektívny manažment vratiek. Aj Rumuni očakávajú možnosť bezplatného a administratívne nenáročného vrátenia tovaru. Hlavne kvôli popularite dobierok znovu odporúčame založiť si rumunský bankový účet a nevyhýbať sa outsourcingu reverznej logistiky u špecialistov.

Využívanie sociálnych sietí v Rumunsku

Internet využíva cez 80 % obyvateľov Rumunska, čo je okolo 16 miliónov. Z toho je 12 miliónov užívateľov sociálnych sietí. Najpopulárnejší je Facebook, čo sa zhoduje s obľubou Facebook Marketplace. Za ním nasledujú Instagram, TikTok, Snapchat alebo LinkedIn.

Zaujímavosť: v rumunských rodinách je obľúbené spoločné sledovanie televízie. Že sa rodina stretne pri televízii, je v Rumunsku úplne bežné. Investícia do TV reklamy sa na rumunskom trhu preto môže oplatiť viac ako napríklad v Česku.

Nutnosť zákazníckej podpory

Znalosť cudzích jazykov je v Rumunsku podpriemerná. Bez zákazníckej podpory v rumunčine sa so svojím e-shopom v Rumunsku nezaobídete. Okrem poskytovania telefonickej zákazníckej podpory rodeným hovoriacim nezabudnite na podporu poskytovanú cez e-mail a sociálne siete. Aj tu sa vám oplatí spolupracovať s rodeným hovoriacim už od začiatku. Odmenou vám bude dôvera rumunských zákazníkov vo váš e-shop.

Lokalizácia e-shopu do rumunčiny a dôveryhodnostná UX analýza

Lokalizovaný e-shop je ten, ktorý prešiel profesionálnym SEO prekladom. Odborné využitie kľúčových slov naprieč e-shopom k vám privedie relevantných neplatených návštevníkov. Ak bude váš e-shop preložený rodeným hovoriacim tak, že bude na rumunských online zákazníkov pôsobiť ako miestny e-shop, o to pravdepodobnejšie u vás títo návštevníci nakúpia. Ďalším dôvodom pre profesionálny preklad je už spomínaná podpriemerná znalosť cudzích jazykov. E-shop s napríklad anglickými textami by odradil veľkú časť zákazníkov.

Akonáhle máte e-shop preložený, overte, že funguje úplne bezchybne. To zistíte analýzou dôveryhodnosti, ktorú pre vás vypracuje rodený Rumun. Nebude potom hroziť, že návštevníci nákup nedokončia z dôvodu technických a ďalších prekážok.

Fungujúci online marketing 

Z doterajšieho je jasné, že online marketing je nevyhnutné viesť celý v rumunčine. Príspevky na sociálnych sieťach, blogové články alebo napríklad e-mailové kampane, to všetko musí byť pripravené špecialistom marketingu – rodeným hovoriacim. Spolu s profesionálne spravovanými PPC kampaňami tak oslovíte nových zákazníkov a udržíte tých existujúcich.

Expanzia s vlastným e-shopom do Rumunska je obrovskou príležitosťou, ktorú si nemôžete nechať ujsť. Stačí nepodceniť prípravu a potom sa viesť na najrýchlejšie rastúcej ekonomike v Európe. Bližšie informácie o rumunskom e-commerce trhu a expanzii všeobecne nájdete na webe nášho partnera NK Expand. S expanziou e-shopu do Rumunska majú dlhoročné skúsenosti. Aj vám pomôžu presadiť svoj e-shop na rumunskom e-commerce.

Ďalší článok
Konzervativní, ale slibný. Co mít na paměti při expanzi na polský e-commerce trh?