Viva España! Expanzia na juh Európy nemusí byť španielska dedina

Španielsko je so svojimi viac ako 47 miliónmi obyvateľov obrovským trhom a e-commerce tam každým rokom rastie. Navzdory väčšej vzdialenosti od Slovenska môže predstavovať zaujímavú príležitosť pre rozšírenie vášho podnikania. Pripravte sa s nami na dobyvačnú výpravu do krajiny koridy, flamenga a sangrie!

Španielski zákazníci sú stále viac otvorení online nakupovaniu a očakávajú široký výber produktov, rýchlu dopravu a kvalitný zákaznícky servis. Poďte sa pozrieť, čím je tunajší trh špecifický. 

V prvom štvrťroku 2022 vygeneroval internetový obchod v krajine 15,6 miliardy eur, čo je v porovnaní s rokom 2021 nárast o 25,3 %. Podľa údajov sa najviac zvýšil predaj v odvetví módy, a to o 7,3 %. Tržby sa zvýšili tiež cestovným kanceláriám a sprostredkovateľom finančných služieb. V roku 2023 sa očakáva zvýšenie predajov hlavne v kategóriách cestovanie a elektronika. Podľa odhadov by sa mali zvýšiť aj celkové čísla online objednávok. 

Percento užívateľov internetu je v Španielsku vysoké. Smartfóny sú navyše neoddeliteľnou súčasťou života väčšiny Španielov a čím ďalej viac z nich nakupuje priamo zo svojich mobilných zariadení.

Tip: Pre španielskych zákazníkov je dôležitá široká ponuka produktov, pozitívne referencie e‑shopu, ušetrený čas, rýchle doručenie a možnosť bezplatného vrátenia. Veľmi obľúbené sú v Španielsku zľavové akcie (napr. Black Friday), ale aj zľavové kupóny. Španieli na zľavy reagujú a radi ich využívajú.

Kto vládne španielskemu e-commerce?

Španieli sa nebránia cezhraničným online nákupom, využíva ich asi 65 % zákazníkov. Nie je sa čo teda diviť, že aj španielskemu e-commerce suverénne vládnu zahraničné marketplaces Amazon a AliExpress. Na treťom mieste je El Corte Inglés, španielska spoločnosť ovládajúca obchodné domy s presahom do internetového obchodovania. Svoje miesto na španielskom slnku si držia európske marketplaces ako francúzsky Carrefour a na elektroniku zameraný nemecký Mediamarkt.

Medzi ďalších významných hráčov v oblasti elektronického obchodovania v Španielsku patria online módni giganti ako Zalando, Zara alebo Privalia. V odvetví elektroniky vedú spoločnosti Microsoft, PcComponentes alebo francúzsky trh FNAC, ktorý má v krajine tiež sieť fyzických predajní.

Prispôsobte svoj e-shop španielskemu trhu

Úspech v Španielsku vyžaduje hlboké porozumenie miestnym preferenciám a zvyklostiam. Je to krajina s fascinujúcou históriou, živou kultúrou a geografickou rozmanitosťou. Každý španielsky región má svoje vlastné charakteristiky a kultúrne odlišnosti, ktoré by mali byť brané do úvahy pri navrhovaní marketingových stratégií a lokalizácii obsahu. Spolupráca s miestnymi partnermi a využívanie ich znalostí trhu môže byť kľúčom k úspechu.

Keď ide o expanziu e-shopu do Španielska, je skutočne dôležité brať do úvahy jazykovú bariéru. Španieli všeobecne prejavujú nízku ochotu komunikovať v angličtine pri online nákupe a preferujú e-shopy v španielčine. Zákaznícky servis v španielčine by mal byť samozrejmosťou.

Zaujímavosť: Španielsko má jednu z najhorších úrovní znalosti angličtiny v Európe. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa táto situácia zlepšovala. Grécko, Portugalsko a Taliansko mali v posledných prieskumoch podobne nízku úroveň znalostí, ale všetky sa postupne zlepšili, zatiaľčo Španielsko nie.

Skrátka: podarená lokalizácia – pol úspechu. Preto je dobré tento krok nepodceniť a poradiť sa s odborníkmi

Platobné metódy a dopravcovia

K obľúbeným platobným metódam v Španielsku patria platby kartami, ktoré predstavujú 47 % všetkých online platieb (dominujú karty Visa a Mastercard). S 30% podielom sú ďalším najčastejším spôsobom platenia za nákupy na internete elektronické peňaženky. K nim sa radí napríklad španielska mobilná platobná aplikácia Bizum.

Sektor logistiky tovaru je v Španielsku veľmi roztrieštený, konkuruje si tam viac ako 12 000 samostatných distribútorov. Tí najväčší sú Correos, SEUR a MRW (má najviac pobočiek po celej krajine). Pôsobí tam ale napríklad aj DHL. Aj keď sú teda Španieli povestní svojím pohodovým životným štýlom a poobedňajšou siestou, nenechajte sa zmiasť. Kvôli vysokej konkurencii prepravných služieb sú Španieli zvyknutí na naozaj rýchle doručenie.

Záverom

Láka vás expanzia do Španielska? Tím NK Expand vás plne podporí a zaistí kvalitný SEO preklad aj lokalizáciu vášho e-shopu prostredníctvom rodených hovoriacich španielčiny. Tak odvahu a buena suerte! 

Ďalší článok
Rumunská ekonomika je najrýchlejšie rastúca v Európe. Buďte so svojím e-shopom pri tom!